Поне стотачка излиза лечението на банална вирусна инфекция в момента. Цената набъбва до минимум 100 лева, ако заболяването се усложни и се наложи прием на антибиотик и пробиотик, показва проверка. Това е цената, ако нямаме нищо в домашната аптечка и се наложи да купим всичко наведнъж.
С тези пари в аптеката можем да се сдобием със сироп за кашлица, спрей за нос и гърло, както и такъв с морска вода, лекарство против температура, антибиотик и пробиотик. В тази калкулация не са включени имуностимуланти и витамини, които масово се предписват от лекарите, пише Телеграф.
Ако имате доказан грип с положителен тест, в аптеката ще трябва да оставите още поне 30 лева за антигрипен препарат, който трябва да се приеме до 48 часа от първите симптоми, за да има ефект. Лекарите са категорични, че самолекуването с антибиотик при грип е неефективно, защото антимикробните препарати не действат на вируси.
В сезона на грипа е добре да знаем, че той ни връхлита изведнъж. За два часа от пълно здраве възрастният човек е свален на легло, с болки в гърлото, мускулите и ставите, очните ябълки, със суха кашлица. Болният изпитва дразнене от светлина. Състоянието на децата с грип рязко се влошава, като клиничната картина е съпроводена с висока температура.
Очаква се грипната вълна тази година да ни удари по-рано. Първите случаи у нас бяха регистрирани още в края на октомври. Броят на болните се увеличава и в Европа. Така например инфектираните от грип в Англия се повишават през миналата седмица, което предполага, че сезонът е започнал по-рано от нормалното, казват здравните власти на Острова. Те издадоха предупреждение за опасност от четворна епидемия тази зима, след като лекарите се сблъскаха с необичано високо ниво на болни от грип, коронавирус, RSV и норовирус за началото на декември. 95% от леглата в болниците са заети. Около 1250 пациенти с грип всеки ден се нуждаят от болнично лечение в Англия в момента, като 40 даже стигат до реанимация. Това е с 35% повече спрямо първата седмица на декември миналата година.
През зимата освен грипа циркулират и други опасни вирусни инфекции. Пример е респираторно-синцитиалният вирус, който се появява още през ноември. Той е особено опасен за недоносените деца. Затова има една програма на Министерството на здравеопазването, чрез която се отпускат така наречените моноклонални антитела на недоносените деца. По този начин най-уязвимите деца биват предпазени от респираторно-сенцитиалния вирус, който дава много тежки усложнения и заплашва живота им. Той е опасен както за малките деца, така и за много възрастните хора. Тежката вирусна инфекция причинява възпаление на малките въздуховодни пътища на белия дроб – бронхите, и се стига до така наречения бронхиолит. При много малките деца той е много опасен. Затова родителите трябва да се отнасят с внимание към този вирус, съветват лекарите.