Ако имаме бактериална инфекция, антибиотиците идват на помощ. Те се приемат само по предписанието на лекар. Много пациенти се питат дали е възможно да се пие алкохол по време или след приема на антибиотици и какви последствия имат такива „коктейли“.
Ето какво казват лекарите:
Защо са необходими антибиотици?
Антибиотиците имат ключова роля в лечението на бактериалните инфекции, които могат да засегнат различни органи и системи на тялото. Без антибиотици лечението на много заболявания би било невъзможно. Историята на антибиотиците датира от 1928 г., когато британският микробиолог Александър Флеминг за първи път открива пеницилина. Днес има много групи антибиотици за лечение. Всяко от лекарствата има различен ефект върху бактериалната клетка, но те имат едно общо нещо - могат да имат и токсичен ефект и да причинят странични ефекти, пише Дарик.
Затова трябва да се приемат само по лекарско предписание. Самолечението може да причини допълнителна вреда на тялото.
Как антибиотиците си взаимодействат с алкохола
По правило лечението с антибиотици е дългосрочно. Понякога, за да се борят с резистентни щамове бактерии, лекарите предписват комбинации от лекарства от различни групи. Ако приемането на антибиотици съвпадне с различни празници, пациентите започват да задава въпроса - дали може да се пие алкохол с антибиотици и какви са последствията от едновременната употреба на антибиотици и алкохол?
Лекарите са категорични, че комбинирането на алкохол и антибиотици крие много рискове. Антибиотиците, сами по себе си, натоварват чeрния дроб. А приемът дори на минимални количества алкохол може да доведе до рязко спадане на кръвното налягане, световъртеж и главоболие, гадене и повръщане, ускорен сърдечен ритъм и дари възпаление на черния дроб.