Наднорменото тегло и затлъстяването в Европа са с размерите на „епидемия“, сочат данните, представени на старта на Националната информационна здравна кампания, съобщава БТВ.
Засегнати на Стария континент са почти 60% от възрастните. България се намира в топ 10 в Европейския съюз по този показател. Проблем имат 32% от децата между 5 и 19 години у нас.
Юлия Андонова е сред тези, които вървят по трудния път на борбата с килограмите. За една година тя сваля 36 килограма. Спомня си как почти няма продукт за отслабване на пазара, който да не е пробвала.
„След естетическите проблеми, дойдоха здравословните – отключих инсулинова резистентност. Започнах много често да имам хипертонични кризи, да поддържам високо кръвно налягане“, споделя Юлия Андонова.
Изследванията ѝ показват метаболитно заболяване. Подлага се и на операция.
„Усилията преди и след нея са онова нещо, което е причината днес да съм 36 кг по-малко. Много дълъг, труден път, но наистина вълшебен, защото най-накрая се чувствам добре и съм здрава“, казва жената.
Причините за затлъстяването варират от генетични и ендокринни заболявания до фактори като стрес, диета и все по-заседнал начин на работа. Затлъстяването може да отвори врати към други заболявания.
„Повишено артериално налягане, което неминуемо ще се случи. Оттам насетне с цялата гама сърдечно-съдови заболявания. Пример, който обичайно се дава е, че баба ми е яла сланина цял живот, но за сметка на това е починала на 98 от мълния. Да, само че баба ви е тичала като дива коза в планината и е живяла по по-различен начин“, казва проф. Арман Постаджиян, началник на Отделението по кардиология в УМБАЛ „Св. Анна“.
„Да, затлъстяването е проблем, дължи се на генетична предразположеност, но от нас зависи какви избори ще правим за храненето“, посочва доц. д-р Теодора Дърленска, специалист по хранене.
Здравните власти планират информационна кампания с участието на спортисти и писатели.
„Към момента само около 50% от българите ходят на годишния си профилактичен преглед и искаме да ги убедим да го правят и да стигнем поне 70%“, казва доц. Михаил Околийски, заместник-министър на здравеопазването.
Юлия спортува три пъти в седмицата и прави 10 000 крачки на ден. Следващата ѝ цел е да свали още 17 килограма.