Ако човек спазва правилата, няма нужда от карантина при COVID-19

Pixabay
share

Как протича последният вариант на COVID-19  и как да се предпазим на фона на покачване на броя на заболелите у нас и затягането на мерките в училища и детски градини? Отговор на този въпрос в ефира на „Събуди се” по Нова телевизия даде ръководителят на лаборатория в Берн и експерт по безопасност на ваксините д-р Аспарух Илиев.

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

"Във всички случаи е добре да разчитаме на колкото се може повече средства срещу вируса. Едно освежаване на ваксината, ако предишната ваксинация или болидуване е преди повече от 6 месеца, е един много разумен ход. Новите подварианти на коронавируса са два. Единият е така нареченият "Ерис", а другият е "Пирола". От двата вируса "Ерис" -първият вариант, е сравнително добре покрит от наличните ваксини. "Пирола" - вторият вариант, който сега се разпространява, има малко повече мутации. Това е вирусът, който води до зачервяване на очите, при малки деца може да доведе по-често до обриви. Същото има и едно субективно усещане за подуване на език, лигавици и други", посочи лекарят.

По думите му, ако хората имат пълния ваксинационен цикъл или са прекарали "Омикрон", имат един доста широк спектър от имунитет. "Ако времето от последното боледуване или ваксинация е повече от 6 месеца, въпреки всичко, за да имаме една спокойна зима и да не бъдем изведени от строя за дълъг срок от време, е хубаво да се направи един бустер", подчерта той. 

Доц. Ангел Кунчев: Ваканцията на депутатите отложи края на карантината за COVID болни

Доктор Илиев обясни, че сегашните бустери са малко по-различни от предишните ваксини и предишните вируси, с които сме се сблъсквали. "Те са с включени нови варианти вътре, така че те във всички случаи вдигат не само нивото на антителата, те просто го изместват и го правят малко по-широко, което позволява, естествено, да има малко по-добра защита". 

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

Водещи новини

Още новини