Британски учени установиха наличието на скрити белодробни аномалии при пациенти с постковиден синдром, съобщи в. "Гардиън".
Това може са бъде потенциално обяснение защо някои хора изпитват задух дълго време след първоначалната инфекция с новия коронавирус.
Резултатите са от пилотно проучване на специалисти от Оксфордския университет, като в него са участвали 36 пациенти.
Данните дават основание да се смята, че COVID-19 може да причинява микроскопично увреждане на белите дробове, което обаче не се открива при обичайните прегледи.
Задухът е симптом при голяма част от пациентите с дълъг COVID-19. Не е ясно обаче дали той е свързан с други фактори като промените в начина на дишане, умората или нещо по-съществено.
Доктор Емили Фрейзър, консултант в Оксфордската университетска болница и съавтор на изследването подчертава, че откритията са първото доказателство, че основното здраве на белите дробове може да бъде нарушено.
"Изследването за първи път показва белодробни аномалии (при хора с постковиден синдром..., но неустановени при други тестове", отбелязва тя. "Това предполага, че вирусът причинява някакъв вид устойчива аномалия в микроструктурата на белите дробове".
Учените казват, че ще бъдат необходими още изследвания, за да се установи по какъв начин тези патологии са свързани със задуха. Те планират да включат около 400 доброволци в прочуванията.
Според последните статистически данни 1,3 милиона души във Великобритания страдат от постковиден синдром, като при повече от 500 хиляди от тях последиците от преболедуването продължават повече от година след първоначалната инфекция.
Заключенията от изследването на учените от Оксфордския университет са публикувани в електронната библиотека medRxiv, допълва БТА.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?