Проф. Аргирова: Изключително рано е да се махне зеленият сертификат

Кадър: БНТ
share

Много по-строгите мерки и възможен локдаун ще бъде съобразени с новия COVID план на правителството. За този момент мярката е правилна и навременна. Това заяви вирусологът и съветник на премиера Кирил Петков по въпросите на пандемията от COVID-19 проф. Радка Аргирова в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Големият брой на хора с COVID-19 се дължи на новооткритите лица с вируса, но те не са болни, не са заели болнични легла, уточни тя.

„Ситуацията е трудна. В лекарите се усеща умора от борбата с вируса. Засега мислим, че планът работи“, подчерта проф. Аргирова.

Доц. Кунчев: Обмисляме сериозно затягане на мерките

„Наблюдаваме как се развиват нещата. Хората, които са заразени след ваксинирани силно се различават от тези, които не са ваксинирани. Знаем много добре, че хората, които се разболяват с ваксини, излъчват много по-малко вирус и са много по-слабо заразни от неваксинираните, които разпространяват вируса. Има защо да се ваксинираме, следващите факти са, че имаме голяма смъртност и в пъти е по-ниска смъртноста в страните с високо ваксинационно покритие - Израел, Португалия, Дания. Да, имаме хора, които се заразяват и след бустера, но заразата протича леко и преминава бързо. Ваксинираните излъчват много по-кратко време вируса от тези, които не са ваксинирани. От това е продиктувано намаляването на карантината“, обясни тя. 

„Третата доза се апликира три до шест месеца след втората и хората спазват това. Увеличава се титърът на антителата и тъй като омикрон се различава от предшестващите варианти, то повишеният титър успява да се препори въпреки всичко с омикрона и то в много по-голяма степен, отколкото ако я нямаше бустерната доза“, каза още Аргирова. 

„Доц. Мангъров мисли, че няма никакво значение третата доза, отрича ваксината и ваксинацията. Той смята, че всеки ще добие естествен имунитет след среща с вируса. Не мисля, че е така“, посочи Аргирова.

В един доклад съществува въздържане и не така оптимистичен тон за ползването на ваксините, припомни вирусологът.

"Премиерът смята, че с всички трябва да се разговаря, колкото и някой да мисли различно от другите. Нашата идея се съсредоточава върху това да прегледаме националните цифри в лицето на националния портал, данните от Министерство на здравеопазването, данни от отделни здравни заведения, данни от изпълнителната агенция по лекарствата", заяви съветникът на премиера.

По думите ѝ е изключително рано да се махне зеленият сертификат. 

"Сертификатът за антитела остава, има няколко причини и едната от тях е, че когато въведохме изследването на антителата, вече беше казано, че човек може да получи достъп до заведения, ако покаже документ, че е прекарал COVID. Много хора нямаха такъв документ и излизаха като дискриминирани", посочи Аргирова.

"Пикът на Омикрон предстои и ще е малко по-рано от средата на февруари. Според мен и му се вижда краят, защото достатъчно много мутации набра вирусът, с които да се постарае да оцелява и да се приспособи към нас. Той ще продължава като единичен вирус и до края на май ще завършим с Омикрон, но това ще важи за страни с високо ваксинационно покритие. При нас това ще стане до края на годината", прогнозира тя.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини