Проф. Георги Попов разкри кога ще приключи пандемията

gettyimages
share

В подема на петата Covid вълна проф. Георги Попов разказа за най-добрите методи на лечение на коронавируса, за най-ефективните лекарства срещу коварната болест, за важните изследвания при постковид синдрома, за това кога да очакваме една ваксина срещу целия коронавирус, а и за да ни покаже човешкото лице на пандемията - как при индивидуален подход на лечение и с поглед към психичното здраве на болния се постигат отлични резултати.

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

Ние сме в началото на петата вълна, като моите очаквания са в средата на февруари да достигнем пика. Имайки предвид бурния начин на разпространение на Омикрон, може да се достигне и до над 30 хиляди заразени на ден. Скритата заболеваемост е най-малко четири пъти по официалните данни.

Това не бива да създава предварителна паника у хората, защото всички тези ежедневно тиражирани цифри и данни създадоха у тях паника и депресия, което не бива да се подклажда и изтъква непрекъснато", каза пред БНР проф. Георги Попов.

"Засега се справяме доста добре с поемане на болните. Омикрон се яви в периода на низходящото развитие на Делта варианта. Но засега покачването на заболеваемостта е плавно. Делта варианта почти е претопен, като има разлики в лечението на двата вируса. В "Софиямед" изследваме от кой вариант е болен пациента и това ни помага много в лечението.

Заболяването е стръмно покачващо се, но лечимо и смятам, че ще се справим с тази вълна", изтъкна още проф. Попов.

Сред най-ефективните медикаменти за лечение на Covid-19 са моноклоналните антитела, ремдесивир - в началото на болестта и при съответните показания за болния - най-вече при тези с придружаващи заболявания.

Нов черен рекорд: Нови 11 181 заразени с COVID

Видният инфекционист посочи, че и при Делта варианта, за разлика от Омикрон, много успешно за лечение се прилагат моноклоналните антитела. В „Софиямед“ с огромен успех това вече се извършва амбулаторно за пациентите и не се налага те да остават за болнично лечение. Вече около 30 такива пациенти успешно са излекувани в доболнични условия.

"Нещо, което се прави и в Пирогов. Колеги от провинцията казват, че имат медикаментите, но не могат да ги приложат, защото не знаят как...Но лечението с моноклонални антитела действа, те блокират вируса и терапията после е по-лека", допълни проф. Георги Попов.

Той допълни, че "вече са отхвърлени от медицината, от големите мултицентрови проучвания лекарства като хидроксихлорохин, няколко антигрипни препарати като ремантадин, както и някои антиретровирусни препарати, Ивермектинът е не съвсем отхвърлен. Според някои протоколи работи и продължава да се използва за лечение, включително и в развити държави, в САЩ също. В България направихме многоцентрови проучвания и установихме, че има ефект само, ако се приложи в първите два дни".

По думите му в страната може временно да има недостиг на някои от медикаментите, но сега Министерство на здравеопазването много гъвкаво и бързо реагира на това.

"В България в рамките на общата доставка за страните членки на ЕС са доставени около 50 хиляди опаковки от двете нови лекарства срещу коронавируса - на „Пфайзер“ и на „Мерк“, но очакваме в най-кратки срокове да се изработи единен национален протокол за тяхното прилагане. Те са скъпи, най-вероятно ще могат да се изписват и от личните лекари в бъдеще, но за определен тип пациенти.

Ние с интерес наблюдаваме, че в държавите, в които вече се прилагат, има и определен скептицизъм", заяви лекарят.

В цялата картина на лечението на пациентите с коронавирус, особено във връзка с това те да не достигат до апаратна вентилация, проф. Попов изтъкна нещо много важно - да се гледа само на протокола за лечение, а да има индивидуален подход при лечението на всеки. "В това е силата на добрия лекар", каза проф. Попов.

По думите му в момента заразени с Омикрон са предимно млади хора, също и деца, като за няколко дни те се оправят. Лечението е предимно амбулаторно. Но тестовете в момента за Омикрон дават доста погрешна информация, предупреди лекарят.

Доц. Спасков за COVID вълната: Трябва да се обърне повече внимание на извънболничната помощ

Проф. Попов посочи също, че ако заразените достигнат 30 хиляди на ден, интензивните легла няма да са достатъчни. И проблемът ще е за възрастните и хронично болни, дори ваксинирани с две дози или вече преболедували възрастни хора - те ще бъдат засегнати от Омикрон. За момента интензивните легла са достатъчни за децата, като педиатрите ни са подготвени за Омикрон вълната. 

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

Водещи новини

Още новини