Какви са симптомите на щама и какви са разликите с Делта? Кои хора засяга най-много Омикрон, справи ли се Южна Африка с вълната и какво в България може да научим от опита на страната в борбата с варианта – това коментира в специално интервю за предаването "Говори сега" по БНТ Анджелик Кутзи, откривателката на Омикрон.
Изглежда, че излизаме от вълната. Заразените вчера бяха около 2000, така че определено отстъпва. Имаме и много ниска смъртност - на ден около 100 случая, а понякога и по-малко, споделя д-р Кутзи.
По думите ѝ, клиничните симптоми са много по-леки, заразените с Омикрон пациенти нямат нужда от лечение с кислороден апарат.
Ако сте ваксинирани, дори да имате хронични заболявания или сте с наднормено тегло, вероятно ще преминете много по-леко, ако сте заразени с Омикрон, допълни тя.
При неваксинираните много по-често се налага интензивно лечение в болница.
Типичните симптоми на Омикрон са горещи или студени вълни, главоболие, болки в гърба или гърдите, чувство на умора и изтощение, леко дразнене в гърлото или кашлица.
Много важно е хората да знаят кога да си направят тест.
Ако вчера сте били добре и тази сутрин се събуждате с подобни симптоми, не се тествайте веднага. Изчакайте поне 24 часа и в този период се самоизолирайте. На следващия ден направете бърз тест. Ако той е отрицателен, изчакайте три дни и повторете. Но ако е положителен, значи е положителен.Ако се събудите с подобни симптоми, които продължават 5-6 дни и не се чувствате добре след толкова дни, не трябва да правите повече бърз тест. Вече трябва да направите PCR, защото бързият може да е фалшиво отрицателен.
Вирусът може да стане ендемичен, с по-леки симптоми, но това не означава, че няма да има хора, които да го изкарат тежко, посочи още д-р Кутзи.