Проф. Кантарджиев: Омикрон не засяга белодробната тъкан

Булфото
share

От три седмици предупреждаваме българското общество, че с епидемичното разпространение на новия генетичен вариант Омикрон трябва да очакваме увеличаване на броя на случаите. Това коментира проф. Тодор Кантарджиев, консултант по ваксинационния процес към Столична община, предаде „Фокус“.

Има и някои позитиви при варианта Омикрон, отбеляза той. „Това бързо разпространение ще доведе до много голям брой хора, като хубавото е, че е доказано, че по-малко, по-леко се прекарва заболяването. Още преди 2 години казах, че нормалната философия на генетично развитие на пандемичен вирус е да става по-заразен и да прави така, че хората по-леко да го прекарват, така че да не е в състояние да заплашва живота им. Разбира се, това е хубавото засега на Омикрон – доказано е, че е по-малко вирулентен, в смисъл по-леко се прекарва заболяването и експериментално не засяга белодробната тъкан. Такива опити са направени вече върху човешки белодобробни клетки. Афинитета на Омикрон е много по-слаб от на Делта и Алфа варианта за засягане на белия дроб, което е доброто“, посочи проф. Кантарджиев.

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

СЗО: До два месеца над половината европейци може да са с „Омикрон“

Това обаче не бива да ни успокоява, защото когато има много голям брой заразени хора, процентът на хората, които ще са с тежко прекарване, също няма да е малък, допълни Кантарджиев.

Експертът подчерта, че в момента в столицата работят всички кабинети, които извършват имунизация, включително и в почивните дни. Това, според него е съществена причина в София да има повече ваксинирани - от вчера сложените 22 хиляди дози около 1/3 са сложени в столицата, каза още проф. Тодор Кантарджиев.

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

Водещи новини

Още новини