Твърде наивно е да се каже, че Омикрон ще бъде краят на глобалната пандемия, заяви в предаването „120 минути“ по БТВ проф. Георги Попов - специалист по инфекциозни болести и ръководител на COVID звеното на "Софиямед".
"След празниците очаквахме бум на заболяването, което засега върви плавно. Имайки предвид, че вариантът „Омикрон“ има къс инкубационен период от един до три дни и фактът, че удвояването на болните става за един и половина – два дни, се очакваше доста по-значителен брой болни", посочи проф. Попов.
По думите му навлизаме в петата вълна на коронавируса, без да сме завършили четвъртата.
По-късият инкубационен период е предпоставка за повече заболели, посочи той.
"Обикновено човек е най-заразен към края на инкубационния период, когато вирусът се размножава най-активно в носоглътката и има възможност да го предаде на други хора", обясни специалистът.
По думите му проучвания сочат, че вариантът "Омикрон" протича по –леко от другите, но това трябва да се интерпретира в условията на българската действителност, където имаме малък процент на ваксинираните хора и застаряващо население.
"Наблюденията и тук са, че заболяването протича сравнително по-леко, с бързо преходна температура до 38 градуса за два – три дни, дразнене в гърлото и кашлица, но са възможни изключения", обясни проф. Георги Попов.