Проф. Кантарджиев: Вероятността ваксините да не действат въобще при "Омикрон" е много малка

Кадър БТВ
share

Да не плашим хората с новия вариант. Защо един вариант може да буди безпокойство? Или ще се разпространява по-бързо както Делтата, или да го хващат сегашните тестове. Третото, дали този вариант се е променил така, че е способен на имунологично бягство. Четвъртото нещо е, да не прекарва по-тежко болестта. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев в студиото на сутрешния блок на БТВ.

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1286

Засега знаем, че омикрон се разпространява по бързо, каза професорът. Има вече единични случаи на хора, които са го пренесли. Според него има нужда да се затегне контролът по границите: „Трябва бързо да се изпращат материали за секвениране. Една заповед на министъра в този дух няма да е излишна“.

Над 50 мутации има този щам и това плаши, затова текат изследвания дали сегашните ваксини пазят.

„Който още се чуди дали да се ваксинира, по-добре да го направи. Трета доза трябва да сложат възрастните и хора, които имат слаб имунитет. Вероятността да действат ваксините е малка“, увери той.

Проф. Кантарджиев каза, че има договор с Пфайзер, който регламентира използване на нова ваксина, ако такава бъде разработена.

Експерти: Омикрон има много повече мутации от Делта

„Може би тези мутации са възникнали при болни хора от СПИН, които са се заразили с COVID-19. Това е станало в Африка“, обясни професорът. Той апелира да не се събират много хора на едно място, особено когато все още не се знае много за него. По думите му лабораториите са подготвени и могат засекат новия щам.

„Ако питаш болниците и лекарите не сме излезли от четвъртата вълна. Ако питаш министъра, вече сме излезли“, коментира проф. Кантарджиев.

По темата за хора, които не изграждат антитела след ваксинация коментира: „Възможно е, но е много рядко никакви антитела да нямаш от ваксината“. Той съобщи, че сезонен грип е тръгнал в Европа: „Противогрипните ваксини на пазара са ефективни“. При нас се очаква грипът да дойде в края на януари.

„Младите хора, имащи две ваксини, ще са протекирани в следващите години. Европейските институции взимат предвид и други аргументи освен медицинските. Остава имунната памет с години. Моето мнение е, че с трета доза трябва да се ваксинират само възрастните и тези, които са с компрометирана имунна система“, заяви професорът.

Той отдаде високата смъртността на забавената ваксинация и противоречивите заповедите на МЗ.

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1286

Водещи новини

Още новини