Ген. Мутафчийски: Хората, които имат трета бустерна доза ваксина, са 10 пъти по-защитени от тези с две дози

ВМА
share

Във Военномедицинска академия (ВМА) бе открит новоизграденият диагностичен блок за пациенти с инфекциозни болести. Новото съоръжение разполага с отделен скенер, рентгенов и ехографски апарати, диагностични и вирусологични кабинети, съобщиха от пресцентъра на болничното заведение.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

Реализирането на този проект е една дългогодишна мечта и идеен проект на проф. Камен Плочев, ръководител на Първа клиника по инфекциозни болести. А откриването му е първото събитие от отбелязването на 130-ата годишнината от създаването на ВМА. "Правим го символично, защото последните две години всички живеем в тежестта на пандемията, завладяла целия свят", коментира началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS. 

Доброволец във ВМА: Работата е несравнима с нищо друго

Той подчерта, че с новото съръжение се дава комплексност върху диагностиката и лечението на пациентите: "Вече разполагаме със самофункционираща инфекциозна болница, която се намира в двора на Академията и е абсолютно независима от централната болница. Това е изключително важно, защото инфекциозноболните пациенти ще могат да получат медицинско обслужване в пълен обем, без да се нарушава работата с пациентите, страдащи от други заболявания". 

Началникът на ВМА изрази личната си благодарност към екипите на инфекциозните клиники, подчертавайки че на техните плещи се крепи лечението на болните и в пикове, и между пиковете: "За вас няма почивка. Огромно благодаря за труда, който полагате. През последните близо две години натрупахте много опит, натрупахте много знания, но и много умора. Господ да ви дава сили – на вас и вашите семейства, да издържим всички предизвикателствата, които са пред нас". 

От своя страна проф. Камен Плочев коментира, че през този център ще преминават всички техни пациенти и изтъкна важността му от гледна точка на борбата с т.нар. пост-COVID-синдром: "Ние разполагаме с всички медикаменти и прилагаме терапиите, както го правят по целия свят. Но при голяма част от пациентите се наблюдава тенденция към продължително страдание. Това трябва да го предотвратим, а можем да го предотвратим, когато знаем, а знаем, защото имаме тази апаратура". 

"Радвам се, че мога да присъствам на откриването на новия диагностичен блок за пациенти с инфекциозни болести, включително и COVID-19. Аз също съм инфекционист и адмирирам всяка подобна инициатива, която е в полза на пациента. Инфекциозна клиника на ВМА постига изключително добри резултати и ние можем само да черпим от този опит и знания", заяви и зам.-министърът на здравеопазването д-р Тома Томов.  

"Хората, които имат трета бустерна доза ваксина, са 10 пъти по-защитени от тези с две дози", разкри след края на церемонията проф. Мутафчийски. "Още при възникване на Делта варианта един колега от САЩ обяви, че той е по-млад, по-бърз и по-болен. По-млад е, защото засяга доста по-млади хора. По-бърз е, защото предишните варианти довеждаха до по-тежка клинична картина между 7 и 10 дни. Този вариант довежда до 5 дни. По-болен е, защото много по-бързо се натрупват неблагоприятни усложнения от всякакъв характер", добави той.

"Що се отнася до това дали да се издава зелен сертификат, доколкото разбрах по последните коментари в Европейската комисия са да се признават две дози до 9 месеца и след, което само с бустерна доза. Мисля, че това е съвсем правилен подход, защото е доказано, че има спадане на имунитета след 6 месец от поставяне на ваксина“, допълни ген. Мутафчийски. 

 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини