Министър Кацаров към сестрите: Не е честно да протестирате срещу нас

Булфото, архив
share

Наясно съм с проблемите на медицинските сестри и с недостига на кадри в системата. Затова предприехме няколко неща, които са стъпки в правилната посока. Създадохме работна група, която да изготви стандарт по здравни грижи, защото сега сме ги оставили на близките на пациентите. Предложихме на Министерството на образованието и науката професията „медицинска сестра“ да е защитена специалност. Изменихме основния пакет здравни дейности и въведохме задължителна патронажна грижа за всички новородени, като дейност извършвана от сестри и акушерки. Изменихме медицинските стандарти, за да намалим изискуемия брой лекари и така да се осигурят повече средства за възнаграждения на сестрите и акушерките. Заложихме в Плана за възстановяване и устойчивост изграждане на над 300 практики в малки населени места и възнаграждения за наетия в тях персонал, включително за долекарска помощ. Не сме били барабана за това. Направили сме го с ясното съзнание да помогнем на здравната система. За три месеца сме направили повече, отколкото други за години. Не е честно да протестирате срещу нас.

Това заяви министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров на среща с представители на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и на Синдиката на българските медицински специалисти.

Със законово осигурената възможност за разкриване на самостоятелни практики, подкрепени финансово от държавата чрез средства от европейските фондове и държавния бюджет, професиите „медицинска сестра“, „акушерка“, „медицински асистент“ и „рехабилитатор“ ще станат привлекателни  и по-добре финансово обезпечени, което също ще допринесе за по-голям интерес от страна на младите хора към обучение и квалификация в тези направления, стана ясно от думите на зам.-министър д-р Тома Томов по време на срещата.

Министър Кацаров с последна информация за ситуацията с COVID

С цел насочване на обучението към натрупване на практически опит, учебните програми бяха променени  и последният курс от обучението на професионалистите по здравни грижи е изцяло практически, в лечебните заведения за болнична помощ.  По този начин, от една страна, младите специалисти придобиват опит и умения на място, а от друга – така се увеличава човешкият ресурс от професионалисти по здравни грижи в болничната система.  За възнаграждение на положения труд през годината на обучителния стаж на стажантите-специалисти по здравни грижи ще бъдат използвани възможностите на Програмата „Образование“ 2021-2027, за осигуряване на стипендии по време на обучителния стаж.

Планираните мерки за реформа в сферата на човешките ресурси  в здравеопазването цели и запазване на възможността за използване на натрупания опит и умения от медицинските специалисти в предпенсионна и пенсионна възраст и подкрепа на тяхната професионална активност. Световната тенденция хората в предпенсионна и пенсионна възраст да си избират работа в малките населени места и живот с по-малко натоварване се наблюдава все по-отчетливо и в България. 

 Снимка: МЗ

В тази връзка, чрез планираната реформа, ще се създадат условия за подпомагане на тези медицински специалисти, които иначе биха напуснали здравната система, да останат в нея, като им се предоставят съвременни, модерни и оптимални условия да продължат да се грижат за пациентите и да практикуват професията си. По този начин ще бъде осигурен достъп до качествени здравни услуги на хората в малките населени места, лишени от такива през последните 20-30 години.

Министърът се ангажира да отговори на поставените от сестрите въпроси, касаещи колективния трудов договор и еднаквото му прилагане за всички работещи, за продължителността на работния ден на сестрите в реанимационните отделения и за стойността на ваучерите за храна, давани на дежурния персонал.

Водещи новини

Още новини