Има разлика дали ще се заразим с Делта варианта и ще го прекараме леко и дали ще сме настанени в интензивно отделение. Това заяви пред БНТ по повод имунизационната кампания д-р Аспарух Илиев, ръководителят на лабораторията по инфекции към университета в Берн.
"Делта вариантът намалява леко ефективността на ваксините, но те продължават да действат. Основният брой починали с вируса във Великобритания са неваксинирани", разкри той.
Третата бустерна доза увеличава и удължава ефекта на ваксините. Всяка държава самостоятелно може да реши за поставянето на трета доза срещу коронавируса, съобщи експертът.
"Бустерните дози, които фирмите производители подготвят, ще са пригодени и за новите вариантите", допълни д-р Илиев и разкри:
Делта вариантът по-заразен и опасен. При алфа варианта се заразяваме за 10 минути от болен в стаята, при индийския вариант заразяването става за 10 секунди.
"В Швейцария, при сходен брой заразени, починалите са между един и двама, а в България са между 20 и 30. Това се дължи на високия брой имунизирани", категоричен бе ръководителят на лабораторията по инфекции към университета в Берн.
"Ще имаме проблем с разпространението на COVID след старта на новата учебна година", отговори д-р Аспарух Илиев на въпрос дали децата са основния разпространител на вируса.
Информация за ваксините срещу коронавируса:
Какво е важно да знаем за ваксините срещу COVID-19?
Какви са страничните ефекти при ваксините?
COVID-19, ваксините и децата: Какво трябва да знаем?
МИТОВЕ vs ИСТИНА: Ваксините срещу COVID-19
Каква е разликата между ваксините срещу COVID-19?
Ето какво трябва да знаем преди и след ваксинацията срещу COVID-19
Колко време ще бъдем защитени при ваксинация и колко след преболедуване?