Инфекционист: Делта вариантът на COVID-19 циркулираше в България още през април, близо сме до 70% имунитет

Кадър: БТВ
share

Беше въпрос на време Делта вариантът да се разпространи и в други страни, извън Индия. Той бе установен в България ще в началото на април. Той се разпространява доста по-бързо. Това е дължи и на фактът, че той е частично резистентен. Това заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков за мутациите на COVID-19 в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33049

„В момента все още сме имунни и това ни пази и към този вариант. Това е причината да не се отчитат и високи стройности на зараза“, подчерта лекарят.

РНК ваксините предизвикват добра реакция и срещу вариантите на COVID-19

Той допълни, че това се дължи отчасти и на по-топлото време.

„Нашата здравна система не може да се сравнява с тези в Германия или Великобритания. Целта на локдауна беше да не се претоварват здравните системи“, коментира той.

„Делта щамът е с 60% по-заразен. Това е най-заразната позната форма на COVID-19 досега. Голяма част от населението ни вече се срещна с вируса. Възможно е през следващите месеци да отчетем пик на болестта, но той няма да е с нивата от втората и третата вълна. Чисто клинично вирусът не се различава особено“, обясни инфекционистът.

На въпрос как ваксините срещу COVID-19 повлияват на Делта варианта на вируса, д-р Вълков цитира последно изследване, което е показало: „При поставени две дози на АстраЗенека се получава 70% защита. При Пфайзер - защитата е 88%“.

„Ние сме в уникална позиция. Много близо сме до 70% колективен имунитет на населението си. Затова през зимата може да не преживеем нови вълни. Ние платихме по-лошата цена – изградихме имунитет чрез преболедуване, а не чрез ваксинация“, изрази мнение Трифон Вълков.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33049

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини