Доц. Околийски разкри важна информация за преболедувалите COVID-19 и предупреди: Топлото време не е протективен фактор

Кадър БТВ
share

За съжаление не можем да кажем, че пандемията приключва, защото темповете на ваксинация в България са много ниски. В други европейски страни имаме покритие над 50%. В България ваксиналното покритие е около 10%, което ни кара да сме притеснени за това какво ще се случи на есен. Това заяви доц. Михаил Околийски в студиото на сутрешния блок на БТВ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Той съобщи, че индийският вариант на COVID-19 е много по-вирулентен и нанася много повече щети: „Дали ще успеем да опазим хората зависи от ваксинацията. Вижда се, че хората имат нужда да се събират и да се връщат към нормалността“.

По думите му китайското правителство не е дало достъп на екипите на СЗО да изследват зараждането на вируса: „Целта не е да се обвини Китай, а по-добре да се справим с вируса. На срещата с Г-7 това беше една от темите“.

Доц. Околийски: В Плана за развитие и устойчивост няма нищо за справяне с пандемията

Останали са скрити някои от клиничните данни: „Има данни за хора, които в първия вариант на вируса са развили много бързо усложнена клинична картина“.

„Топлото време не е протективен фактор за коронавируса“, категоричен беше доцентът. Цялата ни защита на есен зависи от това как се справяме в момента. Според него неслучайно комисарят по здравеопазване пристига в България. Целта е да се навакса темпа на ваксинация.

Трябват целенасочени послание към определени целеви групи като възрастните хора: „България трябва да има система на обществено здраве, която следващия път да се справи много по-добре“.

Доц. Околийски обясни, че смъртността е била висока в България заради придружаващи заболявания, късно търсене на медицинска помощ, както и развитие на постковид проблеми.

Той предупреди, че хората, преболедували COVID-19 често страдат от депресия, тъга и психологични проблеми, както и силен косопад: „Хората казват, че не са същите вече. Това е силен аргумент срещу това, че е най-добре всички да го преболедуват“.

Хората, които са преболедували COVID-19, трябва да бъдат в постоянна връзка с личния си лекар препоръча доц. Околийски: „Човек, който започва да усеща, че не му се излиза от вкъщи, че не му се ходи на работа, трябва да потърси помощ“.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини