Световната здравна организация - СЗО обяви нова система за именуване на варианти на Covid-19. Отсега нататък СЗО ще използва гръцки букви, за да се позовава на варианти, открити за първи път в страни като Великобритания, Южна Африка и Индия, съобщава БиБиСи.
Например вариантът от Обединеното кралство е "Алфа", южноафриканският е "Бета", а индийският - "Делта". СЗО коментира, че това е с цел да се опростят дискусиите, но и да се помогне за премахването на известна стигма от имената.
По-рано този месец индийското правителство разкритикува наименованието на вариант B.1.617.2 - открит за първи път в страната през октомври миналата година - като "индийски вариант", въпреки че СЗО никога не го бе обозначавала официално като такъв.
"Никоя държава не трябва да бъде заклеймявана за откриване и докладване на варианти", коментира техническият ръководител на СЗО за Covid-19, Мария Ван Керхове. Тя също така призова за "стабилно наблюдение" на вариантите и за споделяне на научни данни, за да се спре разпространението.
Буквите ще се отнасят както до варианти будещи загриженост, така и до варианти на интерес. Пълен списък с имена е публикуван на уебсайта на СЗО.
Тези гръцки букви няма да заменят съществуващите научни имена. Ако официално бъдат идентифицирани повече от 24 варианта, системата се откаже от гръцки букви и ще бъде обявена нова програма за именуване, заяви Ван Керхове.
"Не казваме да заменим B.1.1.7, а всъщност само за да се опитаме да помогнем в диалога със обикновения човек. За да можем в публичния дискурс да обсъдим някои от тези варианти на по-лесен за използване език."
В понеделник учен, съветващ правителството на Обединеното кралство, заяви, че страната е в ранен стадий на трета вълна от коронавирусни инфекции, отчасти движени от "Делта" (индийския вариант).
Смята се, че се разпространява по-бързо от варианта "Алфа" (Британия, Кент), който е отговорен за скока в случаите във Великобритания през зимата.
Междувременно Виетнам откри комбинация от тези два варианта. В събота здравният министър на страната заяви, че може да се разпространи бързо във въздуха и го определи като "много опасен".
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?