Нашата страна одобрява сертификатите за ваксинация, защото това е един от начините за овладяване на разпространението на вируса. Мисля, че нашата страна прави много активна политика в това отношение. Това каза в сутрешния блок на БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев.
На европейско ниво сертификатът съдържа много малко данни - името, нивото на антитела и имунен отговор и дали си ваксиниран, отбеляза той.
Ваксината трябва да се прилага според указанията на производителя – ако е указано, че тя е ефективна само след две дози, значи трябва да се прилага така, посочи проф. Кантарджиев.
Моето мнение за ваксинираните с "АстраЗенека" е, че трябва да се изчака два месеца от първата ваксина и след това спокойно могат да се направят двете ваксини на "Пфайзер" през 21 дена, посочи той.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести обясни, че тромбозите при ваксиниране с "АстраЗенека" са установени при много редки случаи и то само при първа игла. При втората игла няма установени случаи на тромбоза, подчерта той.
По думите му цената на PCR тестовете у нас е висока заради голямото търсене. Когато медицината е пазар и бизнес, стават такива неща, заяви проф. Кантарджиев.
Той увери, че България ще получи достатъчно ваксини за постигане на колективен имунитет. Сега сме април - чакаме още 250 000 ваксини да дойдат у нас, още милион през май - всяка седмица по 250 000 на "Пфайзер" и 350 000 всяка седмица през юни, и още 250 000 на "Модерна". Така че, ще имаме достатъчно РНК ваксини за постигане на колективен имунитет, смята членът на Националния оперативен щаб.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?