Случаите на съсиреци след ваксинация са изключително малко. Честотата е толкова малка, че не трябва да се изпада в паника. Това заяви пред Нова телевизия проф. д-р Борислав Георгиев, началник на Клиниката по кардиология в Националната кардиологична болница.
"Мастната тъкан на хората със затлъстяване дава условия за по-бурна реакция на вируса. Те понасят по-тежко COVID-19", каза още експертът. "Има ранни и късни увреди на коронавируса. Белите дробове се възстановяват при част от прекаралите вируса", разкри проф. Георгиев.
"COVID – 19 може да действа по няколко механизма на сърцето като стандартна инфекция – това може е да причината за влошаването на заболявания като сърдечна недостатъчност и атеросклероза. Влиянието е подобно на това на грипа, когато също се увеличава честотата на инфарктите. При COVID-19 обаче се наблюдава и ускорена сърдечна чистота, токсичен ефект върху кръвоносните съдове, както и токсичен ефект върху миокарда – миокардит. Има ранни и късни усложнения - наблюдаваме аритимии, перикардни реакции и много други последствия“, каза още кардиологът.
"Необходим е още много опит и резултати, за да бъдат специалистите напълно сигурни какви точно са последиците от коронавируса върху сърцето. Затлъстяване и тютюнопушене са сред много сериозните фактори, които влияят на по-тежкото протичане на болестта", категоричен е проф. Георгиев. "Това, че някой е по-пълен не е опасност, но с по-голям риск от тежко протичане на болестта са хората с с абдоминална мастна тъкан, иначе казано - затлъстяване. Мастната тъкан създава условия за промяна в сърдечно-съдовата, в кръвоносната система.
Пушенето е много вредно заради дима в цигарата, който съдържа над 8000 токсични и канцерогенни вещества. Този цигарен дим дори да влезе в един здрав бял дроб създава условия за възпаление. Може да създаде и условия за карцином и за много други неща. Затова се говори за национални кампании за приложение на бездимни устройства, за запазване на средата без цигарен дим. Има такива национални и международни стратегии, които се стремят да направят точно това. Ние искаме от хората да спрат да пушат, но има хора, които казват „Не мога“.
Всеки трети пациент с инфаркт продължава да пуши въпреки препоръките на лекаря си", разкри проф. Георгиев.
"Доказано е, че първият инфаркт на миокарда настъпва 10 години по-рано при пушачи в сравнение с тези, които никога не са пушили. Именно цигареният дим съкращава продължителността на живота с 10 – 11 години и създава по-сериозните сърдечно – съдови проблеми за пушачите. Остатъчните ефекти от тютюнопушенето са факт и след 10-тата година след спирането на цигарите. Противно на всеобщото схващане - намаляването на броя на изпушените цигари не намалява риска", предупреди проф. Георгиев по време на лекцията си „Намаляване на вредата от тютюнопушенето и ролята на електронните цигари“ по време на медиен семинар дни по-рано.
"Основната ни цел като лекари е да премахнем тютюнопушенето като ключов рисков фактор за много съвременни заболявания. Като лекари трябва да даваме съвет за спиране на тютюнопушенето, но на тези хора, които не могат да се откажат, трябва да препоръчаме алтернатива. Един от основните аргументи в подкрепа на въвеждането и използването на електронни цигари беше да се помогне за отказване от тютюнопушенето“, категоричен бе той.
Кардиологът, който от години следи връзката между рисковите фактори и сърдечните болести казва още, че съществуват различни оценки на намаления риск на вейпинга и посочи скорошното проучване на Агенцията за обществено здраве на Англия. В седмия си независим доклад Public Health England потвърди с научни данни и статистика, че вейпингът е сред най-успешните средства за спиране на цигарите. „Според Public Health England електронните цигари са около 95% по-малко вредни от пушенето“, посочи проф. Георгиев.