Баби и дядовци чакат с часове за ваксина, искат си предимството

Булфото
share

Баби и дядовци чакат с часове на опашка за ваксина пред големите столични болници „Пирогов“, ВМА и „Александровска“. Проблем е, че въпреки предимството, те стоят наравно с другите по-млади мераклии за ваксинация. Така се стига до парадокса, че приемът на места става според реда на чакащите, а не според приоритетната група. 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Това изнерви възрастните хора, показа проверка на Novini.bg. Както по-рано наш екип съобщи напрежение сред чакащите имаше още от рано сутринта.

Хората над 65 г. настояват, че трябва да са с предимство пред всички останали и организацията да бъде по-добра.

Преди обяд в една от частните болници в София имунизацията ставаше по списък от РЗИ. На всички дошли за „зелен коридор“ бе обяснено, че такъв още не е разрешено да има. И тук отново имаше пенсионери, които си тръгваха разочаровани.

Проф. Ангелов с важно признание за ваксините

„Ако чакам цял ден може ли да ми гарантирате, че ще мога да се ваксинирам“, запита по-изнервена жена.

От екипа на болницата внимателно разясниха, че се работи с точна бройка пациенти и така се преценя колко флакона от ваксината да бъдат отворени.

Снимка: Булфото

И към момента масовата имунизация става с АстраЗенака. Приоритетно се ваксинират възрастните хора и учители. На места започна ваксинацията и на членовете на секционните избирателни комисии. 

Всички желаещи за ваксинация, могат да проверяват на място за информация или да следят фейсбук страниците на болничните заведения. 

Към "зелените коридори" утре ще се включи и УМБАЛ "Св. Иван Рилски" в София. Ще се поставят ваксини на Astra Zeneca. С приоритет ще се ваксинират хората от фаза 3 и 4. Кабинетът е отворен и за хора извън приоритетните групи. Той ще работи от 8:00 часа до изчерпване на наличните количества.

Приоритетните групи са от:

Фаза III: Служители, участващи в поддържане на функционирането на основни за обществения живот дейности.

Фаза IV: Възрастни хора на и над 65-годишна възрасти и лица с придружаващи хронични заболявания поради по-тежкото протичане на заболяването и по-високият риск от развитие на усложнения и смъртен изход, в т.ч. имунокомпроментирани или лица с вторични имунни дефицити.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини