27 на сто от българските учители желаят ваксинация, също толкова се колебаят, а 45 на сто не планират да се имунизират срещу Covid-19.
Това показва онлайн анкета сред над 13 000 педагози, проведена от Синдиката на Българските учители и Сдружението на директорите в средното образование в периода 9-13 февруари.
Над 47 на сто от учителите, които не желаят имунизация, се притесняват от евентуални странични ефекти от ваксините, а 44% биха се ваксинирали, ако имат достатъчно достоверни данни за ефикасността и безвредността на ваксината върху различните възрастови групи. Последното дава основание за налагане на извода, че педагозите имат положителна нагласа към ваксините, проявяват интерес и търсят научни доказателства за тяхната ефективност, но все още голяма част от тях не откриват достатъчно достоверна и надеждна информация по темата.
В тази връзка от Синдиката на българсикте учители посочват, че е необходима по-сериозна разяснителна кампания от страна на РЗИ и други медицински авторитети в областта на имунологията.
Подобно е мнението и на Лилия Стоянова, учител по информатика във Варна, на която предстои да бъде поставена втора доза ваксина идната седмица. "Трябва да се направи една широка и мащабна медийна кампания, където на хората да им бъде обяснено какво представляват точно ваксините, какви са предимствата на различните видове ваксини, за да разберат, че в крайна сметка те не са страшни. Дори напротив - биха ни помогнали да се справим с проблема", заяви тя пред БНР.
По последни данни на Министерството на образованието и науката, желание за ваксинация заявяват 24% от българските учители.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?