Демократичния свят отстъпи от разбиранията си какво и как трябва да прави. Трябва да кажа, че разделям мерките в две посоки - едната е чисто правният проблем и здравеопазването. Това заяви в ефира на Нова телевизия социоложката Мира Радева.
"Комуникацията е много важна. Едното наистина е медицинският проблем, но другото е комуникацията. Трябва да се създава позитивно-социална дистанция. Хората сами трябва да разберат защо я правят, а не да им се налага отвън", каза другият гост в студиото пулмологът д-р Александър Симидчиев. По думите му, ако хората са имали доверие в мерките, са щели сами да пожелаят да са по-изолирани.
"Това, което направи здравеопазването в света е за поклон. Тези хора дадоха много жертви. Освен това аз съм голям привърженикзз на ваксините. Политическият аспект обаче е ужасяващ. Политиците влязоха като слон в стъкларски магазин", каза тя.
"Гледайки назад, винаги може да мислим и за по-добри варианти. Понякога първосигнално взимаме едни решения. Инфодемията или информационното разнебитване по време на пандемията е това ,което носи допълнителна смъртност. Трябва да има достатъчно правилна информация", смята още д-р Симидчиев
Хората не могат да имат доверие, когато централизирано им се говори само едно и също нещо. На Великден хората си понесли разсадите за доматите, а ги спират на ГПП-та. Това е колосална глупост. Здравословно е, да се садят домати, да се разхождаме в парка и да се виждаме с приятели. Ухан затвори и целият демократичен свят се понесе по авторитаризма. Ние сме социални същества и съществуваме сред другите, каза още Мира Радева.
По думите на пулмологът пандемичният процес винаги води до много жертви. Но никога досега не е имало толкова бързи средства, с които да управляваме пандемията, като ваксината. Пример за това е Израел, добави още той.
Според Радева тежките проблеми са това, че е липсвала държавна политика там, където хората са губили пари и са се криели заради това. "Ключът е доверие", смята социоложката.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?