COVID-19 отлага сърдечните операции

Getty Images, архив
share

Нашият опит сочи, че пациенти, преболедували леко или по –тежко COVID-19, трябва да отложат с поне три месеца операциите си. Защото ранното им опериране не води до добри резултати – това е нещо което не е споменато никъде в литературата, но на мен ми прави впечатление, и ако може тези операции на пациенти след COVID да бъдат поне след три месеца от позитивния PCR тест. Това обясни д-р Асен Келчев, началник на отделението по кардиохирургия към УМБАЛ "Аджибадем Сити клиник - Сърдечно-съдов център".

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33063

"По-ранното опериране носи риск от усложнения на дихателната система, усложнения от тромботичен или хеморагичен характер", уточни той.

Д-р Келчев посочи също, че при хипертониците боледуващи с COVID–19, кръвното налягане се повишава още повече в началото на болестта, затова дозите от лекарствата им за кръвно трябва да се увелчат по време на лечението. След това процесите се връщат в предишните граници и дозите също, като това протича в рамките на месец - месец и половина.

Хората със сърдечно-съдови заболявания са уязвими при рязката промяна на температурите

"Друг момент е изострянето на сърдечната и дихателна недостатъчност - тоест имаме и тромботични, и хеморагични усложнения, както и перикардни изливи при Covid пациенти – всички свързани с болки в областта на сърцето. В нашето Covid отделение правят впечатление добрите резултати на колегите, които лекуват тези пациенти, но пациенти, които са интубирани, които са в реанимация, имат нужда от лечение повече от един месец, което е изисква много ресурси", обясни пред БНР специалистът.

Основното лечение минава през антикуаголанти, след това лечение с кортикостероиди - за потискане на възпалителния отговор на организма. А също и витамини и антиоксиданти, за които няма ясен отговор помагат ли, а също се прилагат и антибиотици, за които също още не е доказано дали са първото нещо, с което трябва да се започне лечението.“

Д – р Келчев посочи, че тези пациенти също трябва да се ваксинират. Но подчерта, че все още няма категорични данни при какъв титър на антитела може да се предприеме имунизация за преболедувалите COVID-19, както и дали тези хора трябва да си поставят двете дози от ваксината.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33063

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини