Вирусолог от БАН: COVID-19 е много по-опасен от ваксините

share

"Тъжно е, че дойде пандемия, за да заговорят сериозно хората за ваксини, антитела и т.н.". Това мнение изказа пред БНР проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Тя обясни, че каквито и притеснения да съществуват за ваксините, вирусът е много по-опасен и може да нанесе много по-сериозни поражения върху човека, от която и да е ваксина.

Вирусолог: Вече достигането на 70% колективен имунитет май няма да е достатъчно

Проф. Александрова коментира мутациите на коронавируса и опасността те да направят ваксините неефективни.

"Видими ще са онези мутации, които ще помогнат вирусът да се разпространява по-добре, защото това е неговата цел. Другото нещо, към което вирусът се стреми, е да избяга от нашата съпротива - да избяга от имунния ни отговор и от специфично лекарство, с което се борим срещу него", каза тя.

Вирусолог от БАН подчерта, че имунната система винаги има резервни варианти и когато е насочен имунният отговор с ваксината, а и след преболедуване, тези антитела ще помогнат и при новите щамове. Тя уточни, че това е мнение на експерти в областта.

Д-р Цветелина Спиридонова, управител на болница "Хигия" в Пазарджик, в която има и Covid отделение, определи като феномен явлението, на което сме свидетели - хората се притесняват повече от ваксината, отколкото от самото заболяване. Тя акцентира, че от заболяването има много последващи ефекти, които не са за пренебрегване.

"Поставяме на кантар не само заболяване срещу ваксина, а заболяване плюс много тежки и не уточнени все още последици срещу една ваксина, която е с доказани протективни ефекти, за която не можем да твърдим, че ще ни навреди", каза тя.

Д-р Спиридонова посочи, че новата вълна на заразата е очаквана и здравната система е подготвена за нея.

"Българите са подготвени вече психически да се предпазват сами, а е добре, че вече новото покачване на случаите е на фона на нарастващ брой ваксинирани. Лошото е, че времето се затопля и мерките минават на по-заден план. Призовавам хората да не забравят, че маската е задължителна, когато са с приятели и близки, дори в парковете и по улиците", посочи тя.

По думите на д-р Спиридонова увеличението на заболеваемостта е контролирано и системата на здравеопазването може да се справи с него.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини