COVID-19 отключва опасен синдром при децата

pixabay
share

Деца страдат от усложнения след изкаран COVID-19. За това алармираха лекари от София, Пловдив и други големи градове, където са лекувани най-сериозните случаи.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Най-често става въпрос за мултисистемен възпалителен синдром, който се проявява във втората имунна фаза на заболяването, когато децата вече са с отрицателен PCR тест. Най-притеснителното при него е, че причинява остър миокардит и шок синдром, който в някой случаи може да е фатален.

11-годишно дете почина в Хърватия след усложнения от COVID-19

В големите болници в момента има 50 деца с подобно усложнение, като те са предимно на възраст между 6 и 15 години. Най-малкото обаче е под 2 години, а от МВС страда и 16-годишен ученик, пише Марица.

Първата фаза е вирусната - когато имаме директно навлизане на инфекцията в горните дихателни пътища. След острата фаза винаги следва имунна, която е по-опасна за деца, които са предразположени към имунна дисрегулация, която води до този хиперимунен отговор. Тогава заради свръхреакцията се стига до тежък възпалителен процес, който засяга много органи и системи. Тревожното е, че при това състояние са регистрирани абсолютно здрави деца, дори спортисти. Но все пак по-предразположени към усложнението са малчуганите с диабет, астма, наднормено тегло.

От 2 до 6 седмици след острата фаза се явяват симптоми като висока температура над 38 градуса, коремни болки, повръщане, разстройство, на този фон могат да се появят симптомите на учестено дишане, много учестена сърдечна дейност, много влошено общо състояние.

В такъв случай трябва веднага да се потърси лекарска помощ, предупреждава педиатърът от столичната болница "Проф. д-р Иван Митев" доцент Албена Телчарова, където вече имат няколко случая с мултисистемен възпалителен синдром. Сред симптомите на МВС е учестеното дишане, твърди детският ревматолог от „Токуда“ д-р Калин Лисички. Именно това привлича вниманието му, когато преглежда 8-годишно момченце.

„Правеше впечатление много изразената тахикардия, то беше дори без температура, с пулс около 150-160, за неговите осем години и 40 килограма това е твърде много“, разказа лекарят пред пловдивската медия.

Родителите трябва да са особено внимателни, ако детето е имало контакт със заразен свой близък в семейството, в периода 2 до 4 седмици преди това. Медиците са категорични, че родителите не трябва да се опитват да дават имуностимулатори или медикаменти на децата си, а да потърсят лекарска помощ. В Детска клиника на УМБАЛ “Свети Георги” Пловдив бяха излеку-вани над 20 малчугани, заболели от коронавирус. Те са развили най-тежкото усложнение в резултат на COVID-19 - мултисистемен възпалителен синдром.

Децата са приети за лечение с висока температура, трудно дишане, повръщане, диария и и ниска сатурация. Освен това им пада кръвното и намалява сърдечната функция. Медиците са успели да ги спасят с цената на неимоверни усилия. Имало е дори и заразени бебета, като с тях ситуацията е била най-драматична, но лекарите са успели да се справят.

Добрата новина, е че през тази седмица няма увеличение на тежките случаи, заявиха пред “Марица” от клиниката на най-голямата болница в Южна България.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини