Инфекционист: Голяма част от българите са се срещнали с COVID-19

Кадър: БТВ
share

От миналата година до сега има само един щам на COVID-19, който има различни генетични линии на един щам. Условията позволиха тези линии да станат по-заразни. Определен вид мутация отсъства при британската линия. Тя позволява на вируса да прекъсне връзката между спайк протеина и нашите антитела. Това заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

"Снижен е афинитетът на антителата, но той не е блокиран. И двете проучвания, проведени във Великобритания показват, че ваксините предпазват от новите линии. Освен това новият вариант на вируса е по-заразен, но не е по-смъртоносен", уточни ученият.

Министър Ангелов: Не може да забравим положените усилия и отново да се върнем в изходяща позиция

"Локдауните в европейските страни бяха по-тежки, но и там мерките се спазваха по-стриктно. В Западна Европа има огромен процент от населението, което е възприемчиво към вируса. Тъй като голяма част от населението не се е срещало още с COVID-19, затова донякъде тези мерки при тях са оправдани. В тези държави в Западна Европа е удачно да започне ваксинацията на определени групи хора. В България се случи точно обратното. Тук също имахме някакъв локдаун, но всички виждаме как се спазват тези мерки. По тази причина една голяма част от населението се е срещало с вируса", обясни д-р Трифон Вълков.

"Според мен тежестта на клиничните оплаквания при по-леките случаи, е по-лек. Това е отговор на тези адаптивни механизми на вируса към гостоприемника. Въпрос на време беше вирусът да стане по-заразен. Това води до по-леко клинично протичане при по-леките случаи", посочи.

Той отбеляза, че все още липсва единен протокол за лечението на COVID-19. Лечението е индивидуално.

По думите му единствената смислена профилактика срещу COVID-19 е ваксината.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини