В болниците трябва да се гласува. Това е конституционно право. Въпросът е как то да се организира. Въпреки това смятам, че може да се излезе от ситуацията, защото се увеличава броят на хората, които искат да се ваксинират. Това заяви кардиологът проф. Иво Петров в предаването „Денят на живо“ по Нова телевизия.
Само ваксинирани да обслужват в секциите е добро решение. Не съществува човек, който да даде гаранция за напълно безопасни избори. Могат да се организират избори, които да не нарушават правата на никой. Според мен не бива да се мисли за драстично отлагане на изборите, смята кардиологът.
По думите му вече сме преминали пика на вируса. „Намаляват новозаболелите и смъртността от COVID-19. През последния месец и половина значително се увеличи опита и увереността на колегите, че могат да се справят със ситуацията. Постепенно ще започнем да се връщаме към нормалния живот“, коментира още проф. Петров.
„Аз се ваксинирах първи от нашето лечебно заведение. Чувствам се отлично. Процесът протече доста добре и стройно. Екипите бързо се организираха. Ваксинираха се 50 колеги за около 4 часа. Ваксинацията отнема не повече от 10 минути. Когато имаме достъп до ваксина може да се ваксинират и повече хора“, разясни лекарят.
„Българите сме големи късметлии затова, че имаме лесен и бърз достъп до медицинска помощ. Ние можем да се справим с това предизвикателство и да сме сред първите ваксинирани, като Израел. Отговорността на здравните работници стана огромна по тази причина не вярвам да има колега, който да не участва в този процес“, заяви той.
„И аз имах съмнения дали да се ваксинирам, като всеки човек. Ваксините са спасили милиарди човешки животи. В България имаме разумен подход и смятам, че половината хора ще се ваксинират, което ще е достатъчно, защото останалите вече ще са прекарали заразата“, прогнозира проф. Петров.
„Ваксината не бива да пречи на търсенето на други методи на лечение. Израелците имаха национален борд, който посочи 9000 медикамента, от който 10 000 подобряват състоянието на пациенти с COVID-19 и намаляване на времето на лечение. Т.е. Въпреки ваксинирането се търсят и други методи на лечение“, разкри проф. Иво Петров.
Той сподели добрия си опит след прилагането на йонизатори на въздуха върху пациенти с COVID-19. „Това не е нов метод на лечение. Както с препарата Ивермектин, който стана отново популярен. Явно се връщаме към добре познати от практиката методи на лечение“, обясни кардиологът.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?