Пандемията от коронавирус е един тест за всички нас, заяви в коментар за БТА ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. д-р Славчо Томов.
Това е тест за образователните институции като университета, както и за системата на здравните заведения, които въпреки неудачите, съобщавани тук и там, са готови да отговорят на пика, който сега върви, допълни медикът.
Според проф. Томов "камбаната бие за нещо много сериозно и тревожно" - негативни нагласи, които като университет са усетили от няколко години назад.
Броят на кандидатите за бакалавърските специалности, в което са медицинските сестри и акушерките, намалява от 7-8 години. Кривата върви надолу като през 2018 г. за първи път не можахме да запълним местата за акушерка, държавна поръчка, защото нямаше достатъчно кандидати, изтъкна професорът.
"Тази година запълнихме местата за сестри и акушерки. Министърът на здравеопазването отправи апел към висшите училища да обявим още бройки. Ние обявихме още 19 места и от тях останаха незаети 4-5.", изтъкна проф. Томов. Образованието е първият симптом, че след пет-шест години дефицитът ще се задълбочи, бе категоричен той.
"Медицинска сестра и акушерка, трябва да минат към защитените специалности и да бъдат освободени от държавната такса. Допускаме, че когато това стане ще има повече желаещи. Ние, които сме вътре в системата знаем каква е ролята на медицинската сестра и акушерка - те са гръбнакът на системата. Лекарите извършват интелектуалният труд, но "черната" работа като пчелички вършат сестрата и акушерката и никой не може да замени тази работа. И ако тази структуроопределяща група от хора намалее, системата на здравеопазването ще се срине. Трябва да има стъпка и към увеличение на заплатите. Директорите на болниците трябва да са стимулирани да увеличават възнагражденията на тези хора, а и на всички останали. Това е пътят по който трябва да се върви", посочи проф.д-р Славчо Томов.