Проф. Сорен Хайрабедян разясни как ще действат ваксините срещу COVID-19

getty images
share

Идеята на ваксините е създаването на имунен отговор срещу даден вирус. При боледуване само част от хората изграждат антитела и имунитет, при други заболяването протича тежко. Ваксинирането е начин да имаме имунитет и чрез него заболяването да протича леко или да не се разболяваме въобще. Това заяви в ефира на bgonair проф. Сорен Хайрабедян от Института по биология и имунология към БАН по повод пандемията от коронавирус и ситуацията у нас. 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

"Няма медицинска технология в света, която да е безопасна за всички. Човечеството се е избавило от много смъртоносни болести благодарение на ваксините", добави още той.

Специалистът обясни метода за създаване на ваксините. Чрез вид модифицирани вируси - вектори, се заразяват клетките. Кодира се определен белтък, като целта е впоследствие имунната система да го разпознае. "В случая с ваксината на Moderna се използват микровезиколи, които пренасят само РНК. Внасяте молекула, подобна на всички, които клетката има. За да не заразим клетките със SARS-CoV 2, внасяме единствено малка част от кода на белтъка, с която клетките все едно са заразени. Имунната система има механизми, с които тези клетки ще започнат да представят части от белтъка на тяхната повърхност и други имунни клетки ще го разпознаят", разясни проф. д-р Хайрабедян. 

"Няма 100% решение, тъй като в човечество винаги ще има известен брой хора, които няма да реагират на каквато и да е ваксина", обясни специалистът. По думите му целта е създаването на масов имунитет, който не може да бъде постигнат с преболедуване.

152 починали и 942 излекувани от коронавирус за последното денонощие

Имунологът подчерта, че имаме средна смъртност спрямо останалите ни познати вируси - има такива при които смъртността е над 50%.  По думите му, ако човек е стигнал до апаратно дишане, то организмът му няма много възможности и трябва да бъдат лекувани чрез плазма и друг вид по-скъпи лечения.

"Не трябва да се самолекувате. Защото в болниците лекарите виждат каква е клиничната картина на пациента, придружаващите заболявания и знаят какво и как трябва да се приема. Обикновено антибиотици се изписват на става дума с подтисната имунна система. Самолечението с антибиотик крие риск от създаването на една резистентност към него", добави още той.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини