В нашата страна процентът на заболели от COVID-19 е доста голям, поради застаряващото население. Освен това всеки четвърти пациент, заболял от грип, развива бактериални инфекции и усложнения. Това заяви директорът на Националния център за заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев по време на изслушване в здравната комисия на НС, предаде репортер на Novini.bg.
„През последните години нещата с развитието на грипа много се промениха. В продължение на 30 години масово доминираше грип А, в последните години доминира грип Б, след това се измества от грип А. На всеки 5 години една грипна епидемия си е от грип Б. Всеки февруари месец СЗО казва на производителите на ваксини кои са щамовете. Вече има 4-валентна ваксина. За съжаление някои пациенти с усложнения от грип развиват енцефалит“, обясни той.
„Превенцията на грипа е същата, както при COVID-19. Добра лична хигиена, често миене на ръцете, проветряване и почистване на помещенията“, изброи отново той.
Противогрипните ваксини намаляват заболеваемостта с 40%. Ваксината не предпазва 100%. Най-културната нация в това отношение е Германия. Там 20% от населението се ваксинира. При нас, ако имаме 7% ще викаме: „Ура“. Сега имаме два пъти повече от миналата година, заради COVID-19“, отчете директорът на Националния център за заразни и паразитни болести.
На депутатски въпрос, проф. Кантарджиев разясни, че вече има тест, който открива кой какво количество антитела е изградил след преболедуване от коронавируса. По време на дискусията отново бе отправен призив да се дарява кръвна плазма, за да се спазят човешки животи.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?