Училищата не могат да се превърнат в огнища, защото децата боледуват асимптомно и много леко, но могат да заразяват възрастните. Носенето на маска в училище е въпрос на навик. Раждаме се голи, но все пак свикваме да носим дрехи. Това заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев в ефира на Нова телевизия.
По думите му адекватното функциониране на здравната система би могло да ограничи смъртността в болниците. "Имаме установени протоколи и поради тях смъртността в болничната и извънболничната помощ е намаляла драстично. Но въпреки това, когато поведението е неадекватно - то здравната система ще е застрашена. За всеки един медикамент е важно да се ползва, когато това се налага. Например кръвната плазма не е подходящо да се прилага при много леки случаи и при много тежки случаи", каза още той.
"Поведението ни може да промени хода на тази пандемия. Ако си кажем, че няма такъв проблем и се държим все едно вируса го няма, ще имаме доста фибрилни хора. Ще бъде много по-трудно да разграничим кой е с температура от грип и кой с температура от COVID. Съответно ще има по-голям разход на ресурси и много повече болни хора", категоричен е той.
"Поведението на хората има отношение към това, колко ще се заразят. Новооткритите случаи зависят от поведението на хората, а смъртността и хоспитализациите зависят от поведението на медицинските кадри. Смъртността у нас е около 2%", заяви д-р Симидчиев.
Пулмологът коментира, че мерките знаем колко ефективни могат да бъдат, но не трябва да се налагат на обществото.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?