Проф. Кантарджиев: Ако ще има пик на коронавируса, то той ще е края на септември

Кадър: БНТ
share

Ако ще има пик на коронавируса, то той ще е есента, паралелно с другите зимни инфекции, към края на септември - октомври. Трябва да се научим да живеем с мисълта за коронавирусната инфекция и трябва да спазваме мерките. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев с сутрешния блок на БНТ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

По повод футболния мач, състоял се снощи на стадион "Васил Левски", професорът поясни, че последиците от такъв тип събития се виждат след 10 дена. Той призова фенове, една седмица след мача да внимават с контактите си с по-възрастните членове на семейството.

На косъм от абсолютния рекорд по заразени с коронавирус у нас, вирусът взе две жертви

Според него три са категориите хора, които трябва най-много да се пзаят - възрастните над 60 години, хората с хронични заболявания и хората с онкологични заболявания или имунен дефицит. А за останалите хора - винаги да се предпочитат откритите места, а на закрити да се отварят прозорците и да се носи маска, когато са се събрали много хора на едно място, заяви проф. Кантарджиев.

Той поясни, че сега се правят повече изследванията, за да се разбере кой отделя вируси и да се търсят неговите контакти.

Още 2 седмици да бяхме позадържали мерките и тези разболели хора нямаше да ги има сега.

158 са новите случаи на коронавирус у нас, а жертвите са 7

Хората се тестват по препоръка на лекар, собствениците на предприятия също тестват своите служители, въпреки че е по-добре да се вземат своевременни мерки, вместо после да се харчат пари за тестване на работниците - тестовете не са евтини. Трябва да се мери температурата на служителите предварително, да се проверява дали имат гърлобол.

Българинът обаче обича да прикрива, а прикриването на симптомите е най-опасното. Ако си мислиш, че като криеш ще можеш да предотвратиш инфекцията, жестоко се лъжеш. Трябва да се търси медицинска помощ, защото ти можеш леко да изкараш вируса, но така хубаво можеш да заразиш твоята майка или баба, че да го помниш цял живот. 70-80% нямат никакви симптоми, 10-15% са с много леки симптоми, но трябва да се правят прегледи, каза проф. Кантарджиев.

Секвенирани са 35 щама на коронавирус у нас и са качени в Международната банка. У нас липсват част от щамовете на вируса, но имаме идентични на тези в Китай. Следващата седмица ще можем да кажем кои мутации са налични у нас. В момента работим на ниво клетъчен имунитет на тези, които са го преболедували, които са били в контакт с него и които са го изкарали без симптоми, допълни проф. Кантарджиев.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини