Човешката кожа има памет и с всяко следващо слънчево изгаряне се увеличава рискът от поява на меланом, който е най-злокачественият тумор в тялото, заяви д-р Развигор Дърленски, секретар на Българското дерматологично дружество, цитиран от БТА.
Най-често срещаният тумор на кожата е базоцелуларният, като връзката между появата му и излагането на слънце е доказана, подчерта д-р Дърленски.
Източници на ултравиолетова светлина, освен слънцето, са солариумите, каза още д-р Дърленски и посочи, че в много държави ползването им от лица до 18-годишна възраст е забранено. Лекарят изрази надежда, че такава забрана ще се наложи и в България.
Има ясни правила, чрез които се разграничават бенките и меланомът на кожата, допълни още дерматологът. Притеснително е образуванието да има неправилна форма, с диаметър над 5 мм, с промяна на размера и др., посочи д-р Дърленски и допълни, че неспециалист трудно може сам да постави диагнозата. При съмнения трябва да се потърси съвет на дерматолог, добави той. Задължителна е консултацията веднъж годишно за хора със светла кожа и повече от 20 бенки по нея.
Необходима е адекватна фотозащита на кожата, като нанасянето на продукта трябва да е достатъчно регулярно и да е съобразен с кожата на човек, добави д-р Дърленски.
Всяка година 125 хиляди човека умират от рак на кожата, а се очаква с до 60 на сто увеличение на случаите през следващите няколко години, каза д-р Валерия Матеева, дерматолог в Александровска болница. Случаите на меланом за 10 год. се увеличават с 50 на сто, каза още тя. Очаква се смъртността да нарасне с 20 на сто. Сред мъжете рискът от развиване на меланомен рак на кожата е по-голям в сравнение с жените. Над 90 на сто от хората знаят, че излагането на слънце може да доведе до проблеми, но много нисък процент от тях защитават кожата си, добави тя.