Бяха ми възложени функции, в качеството ми на министър на здравеопазването, за въвеждане на противоепидемични мерки, които ще се въведат и след края на извънредното положение. Много от хората осъзнават, че това се налага, за да се опази живота и здравето им. Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в предаването "Неделята" по Нова телевизия.
„Взимаме колективни решения, работим в екип. Решенията се обсъждат и одобряват“, уточни той.
„Светът не познава тази болест. Тя се модифицира. В различните части на света, се прилагат различни мерки за защита. Но прилагането на строги мерки показва, че смъртността е по-ниска. Критериите, които прилагаме не се различават от световните здравни норми. Най-важните са медицинските критерии, свързани с последиците и тежестта на заболяването. Болестта е непозната и по начина си на разпространение“, обобщи здравният министър.
„В рамките на седмица, ако има ръст на заболели, ще трябва да се затегнат отново мерките. Това ще наложи да се обяви извънредна епидемична обстановка“, коментира министър Ананиев.
Министърът на здравеопазването коментира бонусите от 1000 лева за медицинските работници, работещи на първа линия. Той обясни, че 3800 души ще получат тези допълнителни възнаграждения за април.
„Това показва, че повече лечебни заведения са ангажирани с лечението на болни от коронавирус. Без значение, че ще отпадне извънредното положение, лекарите ще продължат да ги получават“, увери той.
На въпрос дали ще може да се посещават скоро училища и детски градини, Кирил Ананиев обясни: „Тези четири месеца показаха, че ние можем да се справим с онлайн обучението. Надяваме се и искаме детските градини да заработят, но не на всяка цена“. Здравният министър обясни още, че хората, които искат да пътуват зад граница, ще полежат на 14-дневна карантина, след като се завърна у нас.
„Никой не може да каже кога ще бъде пикът на заболяването. Виждаме, че случаите на заболели растат. Реалните резултати не показват това да се е случило. Най-важното е да се спазва социалната дистанция. Нещата се променят всеки ден, но е рано да се говори за премахването на мерките напълно. Трябва да търсим баланса“, каза още Кирил Ананиев.
От думите му стана ясно още, че на този етап не се налага поставянето на град Ямбол под карантина, както бе в Банско и София, след установяването на огнища на COVID-19.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?