Още една жертва на коронавируса у нас. 30 са новите заразени

Министерски съвет
share

Към днешния ден 30 са новите случаите на коронавирус у нас. От тях 13 души са приети в болница. Общият брой на заразените в България са 611. 233 от тях са в болнични заведения, а 27 в интензивни отделения. Увеличението от вчера е с 5, 2 %. Това заяви на редовния си брифинг генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски, шеф на Националния щаб за борба с коронавируса.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Новите случаи по градове са: София - 18, Кюстендил - 4, Смолян - 2, Сливен - 2, Стара Загора - 1, Пазарджик - 1, Пловдив - 1 и Добрич - 1. Най-младият заразен е на 1 година, най-възрастният - 90-годишен.  

Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 33 души. Новият медицински случай е 62-годишна лекарка - без данни за контакт с болни. Излекувани са 48 души - 6 нови за денонощието. Излекуваните мъже са 31 и 17 жени. "Трима мъже от ВМА, трима от Пазарджик, сред тях една медицинска сестра от Пещера са излекуваните. Може да отбележим, че сред тях е жена на 70 години от Пазарджик", разкри шефът на Щаба за борба с коронавируса.

593 са вече потвърдените случаи на COVID-19 у нас

Един починал за деня - мъж на 72 от Шумен. Той е имал придружаващи болести. Мъжът е постъпил с пневмония, при изследване е имал карцином на белия дроб. Установен е с коронавирус, излекуван е - с два отрицателни теста, не е изписан, но е починал. "Не можем да не го добавим към починалите от COVID-19, тъй като с карцинома може и да се живее", разкри ген. Мутафчийски. 

Общо починалите в страната са 24 души. 233 са постъпили в болница, 146 са в София. 

"Завърши проучването на полицейските случаи - 1016 проби са направени. Средната им възраст е 37 години. 1007 са с отрицателен резултат, 2 души са с пресни антитела от инфекцията и 7 са положителни - те са имали среща с вируса, без симптоми и вече имат антитела. Един човек се оказва, че има симптоми, но е с отрицателен тест. Това значи, че поне в София няма силна циркулация на вируса. Не можем да разчитаме на масов имунитет. Ако запазим мерките, ще овладеем епидемията", коментира националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. 

1100 военни също са изследвани, следват тестове на моряци от кораб, разкри ген. Мутафчийски. Засега се оказва, че решението на властите е правилно - скрининговите изследвания са скъпи и безсмислени.

"В интернет има кампания, в която се предлагат "лекарствени продукти". Някои са напълно фалшиви. Сигнализирали сме компетентните органи и правителството. По наша информация законодателството не е толкова сурово към такъв тип престъпления, но трябва да се промени Наказателният кодекс и да се изготвят сигурни механизми за наказание", заяви oще той. 

"Не знаем до каква степен върши работа имунитета. На световен план не се говори за натрупване на имунитет, а на удържане на епидемията до намиране на лечение", коментира шефът на Националния щаб за борба с коронавируса.

"Има проучвания, които сочат, че 6000 българи са заразени с COVID-19", завърши ген. Венцислав Мутафчийски. 

Проф. Тодор Кантарджиев обясни, че за разлика от другите вируси, COVID-19 се развива не за няколко часа, а за няколко дни.

"Когато инфекцията започне като гърлобол и хрема, трябва да се вземат всички мерки, за да се забави тази инфекция. Вирусна инфекция най-лесно се забавя с ранни мерки. Който сутрин се събуди с гърлобол, трябва веднага да се направи нещо", посъветва проф. Кантарджиев. 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини