Това, което предсказваме, става с точност. Кривата на инфекцията у нас не е класическа. Тя има по-друга динамика и ще се изправи. Ако беше класическа епидемия, вече трябваше да сме в пика на заразата. Това заяви ръководещият екипа от математици, които правят математически модели за разпространението на коронавируса проф. Николай Витанов в предаването "Панорама" по БНТ.
Той даде пример с Дания, които са се движели по-добре от нас. „Те изтърваха ситуацията с 5 дни и сега болестта се развива 6-7 пъти по-бързо от при нас. Всеки ден, в който държим карантината е златен. В Турция също се развива една класическа крива на епидемия. Ние избрахме това забавяне, въпреки, че ще натоварим здравната система, но аз съм оптимист. След три седмици ще кажа добри новини, но не казвам какви точно“, поясни Витанов.
Той бе категоричен, че пандемията е върнала доверието в науката и предупреди: „Наближават решаващите 10 дни. Кризата ще се опита да ни удари, а ние трябва да устискаме, за да не ни застигне датският вариант“, заяви проф. Витанов.
„В моменти на криза, светът търси решения и най-често се обръща към науката. Успях да открия повтарящи се модели в начина, по който се развива вируса. Моите резултати се припокриват с резултатите на учените от БАН. Те показват, че ще се срещнем с пика на вируса след месец-два“, казва младият математик Александър.
Той допълни, че изследванията показват, че при 80% от заболелите хора, COVID-19 протича безсимптомни. Те не знаят, че са болни и разпространяват вируса. Затова е важно хората да спазват социална дистанция“, посъветва младата надежда.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?