Ген. Мутафчийски: Пикът на коронавируса най-вероятно ще е около Великден

share

Процесът е много динамичен и нещата не могат да се прогнозират. Срокът на карантината може да претърпи промяна. Не смятам за реалистично хората да бъдат пуснати да пътуват преди Гергьовден. Трябва да гледаме реално на нещата.
Единственият вариант да се справим с това заболяване, за което няма ваксина и доказано лечение, е да се изолираме. След като премине големият пик, тогава трябва да имаме отговорна тактика кои групи хора да се пуснат.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

За съжаление пикът на заболяването най-вероятно ще е около Великден, както вървят изчисленията.
Това заяви началникът на Националния оперативен щаб генерал-майор Венцислав Мутафчийски, в предаването “Лице в лице” по бТВ.

21 нови случая на COVID-19 у нас, заразата плъзна в още две области

Смисълът на бързите тестове е търговски, той не е медицински. Единственият сигурен начин за доказване на заразен е PCR - тестът, заяви ген. Мутафчийски. Докато съм на това място няма да позволя търгаши да подведат държавата да похарчи милиони, категоричен е той и даде пример с Испания, която е похарчила милиони за бързи тестове и сега трябва да си ги ползва, въпреки че са само 30% сигурно.

В момента ние не разполагаме със 100% сигурни тестове, но PCR - тестовете са най-сигурни. Ще следим тенденциите - САЩ и Израел работят много активно по тестовете. В даден момент ще има достоверен и лесно изпълним тест, обясни той.

По думите му всички, които са в болница и са в тежко състояние, се лекуват с хлориквин. Франция и Германия ограничиха тестуванията по изискванията на СЗО. Това е нова болест и има проблем с диагностиката на вируса.Ако това беше преди 10 години, още нямаше да сме разбрали от какво боледуваме, обясни шефът на кризисния щаб.

Парите от даренията се използват за дезинфектанти, апаратура. Около 25 апарата са дарени в страната. Във всяка болница има анестезиолози и реаниматори. По принцип има дефицит - лекарите и сестрите застаряват в България, но ние сме длъжни да се справим.

Не ми е известен за България да има случай на млад човек с усложнения в следствие на коронавируса, но има такива случаи извън страната, каза ген. Мутафчийски.

Аз винаги съм бил лекар, въпреки че в последно време някои хора се опитват да забравят това. Но това не е работа само за бяла престилка. Толкова много неща се направиха, би трябвало да дадат резултат. Изпреварихме много държави с мерките, които взехме, посочи още той.

Той заяви, че е оптимист.

 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини