За да се установи, че един човек е болен, то трябва да му се направи сериологично изследване. Бързите тестове трябва да се прилагат масово. Това заяви доц. Атанас Мангъров, началник на Детската клиника в Инфекциозна болница - София, по време на първия брифинг на Медицинския съвет за COVID-19, предаде репортер на NOVINI.bg.
По думите му трябва да се направи едно по-голямо сериологично изследване на населението, за да се установи къде сме в битката с вируса. Използваме бавни тестове, които са за потвърждаване на една установена инфекция. Независимо от мнението на кризисния щаб, ние трябва да започнем да използваме тестовете на широка нога, защото се лишаваме от възможността да установим кой са контактните и къде сме в сериологичния статус на обществото", подчерта още той.
"Виждате, че например в Южна Корея са направили 190 000 теста в момента, а в Германия се правят по 200 000 теста дневно.
По думите на доц. Мангъров от имунохистохимичен тест може да се установи дали човек е карал коронавирус. "Ако има G антитела, то той е карал отдавна заболяването, ако пък те са М, то той е имал наскоро такава инфекция. Ако това не се направи, този човек се вкарва в графата "отрицателен", което се случва масово. Затова за значителна част на контактните на хора с коронавирус - не се установява нищо", каза той.
"Втората група контактни са тези, които нашият човек е заразил. В такъв случай, ако той ги е заразил сравнително скоро, защото той е отделял вируса 4-5 дни, в такъв случай тези болни няма да отделят вирус в околната среда все още - ние няма да ги хванем с нито един от двата теста", каза той.
"Тази втора група контактни, ако се изследват само с методи, с които се открива отделяне на вируса в околната среда, също ще остават неоткрити", каза той.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?