"Искам да представя всички колеги. Водя се председател на съвета, но реално ще бъда координатор. Членове на съвета - проф. Радка Аргирова -клиничен вирусолог с голяма и тежка професионалан кариера. Проф. Галина Кирова, специалист по образна диагностика. Проф. Савелина Поповоска, която е патолог. Адвокат д-р Мария Петрова, медицинско право. Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър. Доц. Атанас Мангъров, педиатър и специалист по инфекциозни болести. Доц. Васил Велчев, кардиолог. Доц. Любомир Киров, общопрактикуващ лекар. Проф. Георги Момеков, фармаколог. Д-р Валентин Павлов, представител на Български лекарски съюз. Проф. Николай Младенов, анестезиолог. Доц. Росен Калпачки, невролог. Д-р Александър Симидчиев, пулмолог. Константин Вълков, програмен директор на Дарик радио", представи членовете на съвета проф. Костов.
"Искаме да успокоим всички хора, че има достатъчно инфекциозни легла и клиники. Към момента теса 900, но при нужда може да станат 2000. Не можем да коментираме дали има намаляване на заразата. Ние сме в началото на нашата работа и тепърва ще правим оценки. Дано е така. Към момента няма доказано ефективно лечение на COVID-19. Трябва да се мисли много внимателно с лекарствата като хлорохин фосфат. Те дават много странични ефекти. България е поръчала тези лекарства и трябва да се употребяват внимателно. В България има трима излекувани. Ние ще анализираме световните препоръки и ще ги преведем на разбираем език за лекарите тук", разкриха от съвета.
"Нашата цел ще е да създаваме алгоритми за справяне с COVID-19, които ще ви представяме. Предлагам да даваме брифинги два пъти седмично - вторник и петък. Ще имаме и Фейсбук страница. В тези трудни дни информацията за заразата идва отвсякъде. Трябва да се информираме само от достоверни и проверени източници. Това е целта да поканя Константин Вълков. Той ще се грижи за Фейсбук страницата ни, на която ще публикуваме информация", разкри още проф. Костов.
"Не искаме да влизаме в конфликт с Националния оперативен щаб. Ние сме тук, за да даваме професионалното си мнение. Ако то се разминава с това на щаба, със сигурност това не е на базата на конфронтация. Ние ще казваме какво мислим от чисто здравен аспект. Ние няма да взимаме решения. Ще даваме само предложения и мнение. Сега не е време за лични мъжки битки. Заровили сме всички томахавки. Тези конфликти в случая не са решаващи", категоричен бе проф. Коста Костов.
Съветът, който съм формирал, е пред вас. От тези лекари ще чувате само истината. Обществото очаква истината от нас. А тя е, че държавата прави всичко възможно да се справи с една пандемия, за която здравната ни система не е подготвена. Всички държави по света усетиха удара на тази пандемия и не бяха подготвени. Здравната ни система няма ресурсите да се справи с този удар. Този удар очаква и нас, ако не се придържаме и спазваме стриктините епидемиологични мерки и не слушаме гласа на разума.
Изказването му идва по повод появилите се информации за вражда между него и председателят на Националния оперативен щаб и директор на ВМА ген. Мутафчийски. За конфликта спомена и премиерът Бойко Борисов по време на извънредния си брифинг в неделя. По-късно същия ден ген. Мутафчийски не отговори на въпрос дали и защо проф. Коста Костов е уволнен от ВМА.
Това заяви на брифинг пулмологът проф. Коста Костов, който е председател на сформирания преди дни Медицински съвет към Министерски съвет. "Ние трябва да се справим с опасността, която е надвиснала над България. Тук виждате съвет от лекари, които влизат с имената си в тази борба и искаме да опазим имената си чисти на изхода. Не бихме приели да участваме в този съвет, ако не вярваме, че ще се справим. Благодаря на всички колеги, които се отказаха от личното си време, семействата си и са готови да се подложат на медийни атаки. Днес няма аз, ти, той. Днес трябва да има една цяла човешка общност. В тази битка всички трябва да сме партньори. Ако не сме единни и не мислим единно и не сме сплотени, няма да се справим", категоричен бе проф. Костов.
Последвайте канала на