Учени се съмняват коронавирусът да идва от панголини

Pixabay
share

Независими експерти поставиха под въпрос резултатите от изследване, които навеждат на мисълта, че разпространението на новия коронавирус може да е било предадено от прилепи на хора чрез незаконен трафик на панголини, предаде Ройтерс.

Южнокитайският селскостопански университет, който е извършил изследването, увери, че откритието ще е от огромно значение за контрола на произхода на вируса.

Геномът на новия коронавирус, изолиран от панголини, е 99 на сто идентичен с този у заразени хора, съобщи агенция Синхуа. Китайски учени смятат, че панголините са потенциален междинен гостоприемник на новия коронавирус.

Люспест бозайник пренесъл коронавируса върху хората

Според експерта по ветеринарна медицина Джеймс Ууд от Кеймбриджкия университет в Англия, получените резултати не са ясни. "Данни за потенциалното замесване на панголини в разпространението на новата пневмония не са публикувани на друго мсто, освен в комюникето на университета - каза той. - Да се съобщава за откриване на вирусна РНК с над 99-процентно сходство не е достатъчно."

Експертът по молекулярна вирусология Джонатан Бол от университета в Нотингам отбеляза, че макар изследването на Южнокитайския селскостопански университет да е интересно, не е ясно дали панголините, които са застрашен вид, са резервоари на вируса или не.

"Трябва да изследваме всички генетични данни, за да си създадем представа до каква степен са свързани вирусите у панголините и хората и какво е разпространението на вируса сред панголините", поясни той, цитиран от БТА.

Водещи новини

Още новини