Китай не е гръмнал. Това, което се случва сега напомня за предишните епидемии в Китай, като ТОРС и БИРС. Тези епидемии се самоограничиха и нищо драматично и страшно не се случи. Надявам се, че и сега ще се случи същото. Това заяви вирусологът проф. Златко Кълвачев в предаването „Плюс-Минус“ по Нова телевизия.
По думите му, този вирус имал способността да не се разпространява безкрайно. Въпреки това едва ли щял да прерасне в пандемия с милиони жертви. Той се лекува. Може да няма директни средства, които директно да го атакуват, но имаме серуми, които да подпомогнат по-лекото му протичане“, уточни специалистът. И добави, че всяка година се откриват поне 20 вида нови вируси.
„РНК-то на този вирус претърпява много мутации. Въпросът е коя ще се закрепи. Става дума за е приспособимостта на вируса. От друга страна имунната система е пречката срещу вирусите. Вирусът нито е нов - нито мистериозен. Коронавирусите при хората са известни от 60 години. Междувидовото разпространение на вирусите са случват всеки ден, въпросът е, че има мутация и е станал смъртоносен. За съжаление доста от заразените могат да умрат. Все още не е ясно как точно се предава от човек на човек“, коментира проф. Кълвачев.
„Коронавирусите се разпространяват по базисните начини за вирусите - чрез ниска хигиена и мръсна храна. По-притеснителното в случая е, че предстои китайската Нова година и вирусът може да се разпространи скоростно от туристите“, предупреди той.
Златко Кълвачев коментира и как можем да се предпазим. „Да се ограничи ръкостискането, да се носят маски, да се използват дезинфектанти и т.н. Засилените мерки за сигурност трябва да се прилагат повече на изхода на страната, отколкото на входа на друга страна. Не трябва да се подценява вируса, но не трябва да се всява паника“.
„В първите етапи на заболяването всичко се класифицира като остро респираторно. В следващите етапи на заболяването може да се направи някаква диагностика, но в първите часове - едва ли. Сега е топло и проветряването е добро решение за профилактика. Ако беше студено - вирусът щеше да се движи с 20 дни напред“, уточни лекарят.