Пушачите са с 60 на сто по-голям риск от загуба на слуха в сравнение с хората, които никога не са пушили, сочат резултатите от 8-годишно японско изследване, цитирани от ЮПИ.
Отказването от цигарите може да намали този риск. Пушенето има категоричен ефект върху риска от загуба на слуха за сегашните, бившите пушачи и хората, които никога не са пушили.
Друго проучване в Япония показа, че около 10 на сто от работниците на 40-79-годишна възраст не чуват звуци с честота 1 или 4 килохерца, а около 20 на сто от населението са пушачи.
"Доколкото ни е известно, изследването ни е най-широкомащабното, що се отнася до връзката между пушенето и загубата на слуха", заявиха авторите му. "Отказването от цигарите отстранява по-големия риск от загуба на слуха дори сред онези, които отскоро са преустановили пушенето."
Изследването обхванало 50 195-ма работници на възраст между 20 и 64 години, които в началото му не страдали от загуба на слуха. В рамките на изследването 3532-ма участници развили високочестотна загуба на слуха, а други 1575-ма - нискочестотна загуба на слуха. Било установено, че за пушачите има с 60 на сто по-голям риск от високочестотна загуба на слуха и с 20 на сто по-висок риск от нискочестотна загуба на слуха. За бившите пушачи рискът намалява след време. Те все пак са с 20 на сто по-голям риск от високочестотна загуба на слуха, но за тях рискът от нискочестотна загуба не е увеличен. Констатирано било намаляване на риска от загуба на слуха дори за онези, които са отказали цигарите преди по-малко от 5 години. Рискът от високочестотна и нискочестотна загуба на слуха бил повлиян и от броя на изпушените цигари дневно.
"Получените резултати показват, че пушенето е независим рисков фактор за загуба на слуха", заяви д-р Хуанхуан Ху от Японския национален център за глобално здраве и медицина.