Манолова предлага да отпадне и ДДС- то за лекарствата, купувани от НЗОК

share

Лекарствата, купувани от НЗОК, да се освободят от ДДС. Около тази теза се обединиха омбудсманът Мая Манолова и председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов по време на кръгла маса маса "Тежестта на ДДС върху личните и публичните разходи за лекарства". Дискусията се организира от Институт за стратегии и анализи.

Едно от средствата, чрез които може да се намалят личните разходи за лекарства, е намаляването на ДДС върху тях. Доплащането за лекарства от страна на пациентите в България е по-високо от това в европейските държави. Другият потърпевш, който плаща ДДС върху лекарствата, са болниците. Те, макар да са търговски дружества, нямат право да се регистрират по ДДС за извършваните от тях услуги. По смисъла на закона те са краен потребител, без на практика да са такъв. Това е и една от причините за натрупването на дългове на болниците, както и натрупването на надлимитна дейност, която за миналата година е 60 млн.лв. и не е платена от НЗОК.Ако ставката за лекарствата се намали, няма да намалеят постъпленията в бюджета, защото ще се увеличи потреблението. Поне половината от европейските страни, които са и по-развити от България, са въвели диференцирана ставка върху лекарствата.

Пациентите променят терапиите си, за да могат да си купят всички предписани лекарства или за да им стигнат за по-дълго време, каза проф. Гетов. По думите му предложението на фармацевтичния съюз за намаляване на ставката върху лекарствата е много стара и все още "продължават безплодните опити да се убедят политиците и най-вече Министерството на финансите"

ДДС оскъпява лекарствата с 16.7 на сто, каза икономистът Атанас Владиков от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". По думите му за миналата година в републиканския бюджет от ДДС върху лекарствата са постъпили близо 400 млн.лв., Диференцирана ставка на ДДС върху лекарствата с рецепта се прилага в 28 европейски държави, допълни той.

Водещи новини

Още новини