Научен пробив дава надежда на милиони жени болни от рак на гърдата. Списание “Нейчър” съобщи за научен пробив, който ще доведе до драстично удължаване на живота на болните. Екип от учени е открил, че малко преди да почне да се разсейва в костите, туморът в гърдата освобождава ензим, който дълбае дупки в костната тъкан и така я подготвя за пристигането на туморните клетки.
Учените се надяват, че като блокират този ензим, наречен лизилоксидаза, ще спрат напредъка на болестта при някои болни.
“Въодушевени сме от резултатите! Оказа се, че туморите на рака на гърдата пращат сигнали за разрушаване на костта на мястото, където раковите клетки ще се появят с цел да я подготвят за тяхното пристигане”, казва Алисън Гартланд, ръководител на екипа.
“Следващите ни стъпки са да разберем как точно туморът секретира този ензим и как той си взаимодейства с костните клетки. Така ще можем да разработим нови лекарства, които да спрат образуването на костни лезии и на метастази. По този начин ще можем да лекуваме и други заболявания на костите.”
Образуването на разсейки на тумора е сложен процес на множество взаимодействия между раковите клетки и човешкото тяло. Описаното в “Нейчър” проучване е само най-новото от цяла серия подобни изследвания, насочени към разсейките. То обаче е с най-обещаващи резултати.