Вирусолог: Грипът "Тексас" ни удря през февруари (видео)

share

При вируса на грипа се появява едно втрисане, вдигане на температурата, болки в главата и в мускулите, които не минават от болкоуспокоявищите. В следващите няколко дни вирусът започва да се развива.

Това каза на пресконференция акад. Ангел Гълъбов, вирусолог от Института по микробиология при БАН, председател на Българското микробиологично дружество. Три или четири грипа поразяват населението в Северното полукълбо. Световната здравна организация дава бюлетини за грипа всеки ден. Те се базират на данни от Южното полукълбо и фармацевтичните компании започват да изготвят ваксини. Единият вирус, който ни поразява е вируса на "Свинския грип". Това е грипен вирус "А". Той ни поразява най-често последните години, но според мен вече започва да изчерпва действието си, обясни Гълъбов.

Другият вирус се нарича "Тексас". Той поразява цялата човешка популация, но най-много страдат възрастните хора, над 60 години. Този вирус е причинител на смъртта на много хора в България, по данни на здравното министерство. У нас в момента има увеличение на респираторните инфекции. Очаква се през месец февруари да бъде най-голямата вълна на "Тексас". Голяма част от населението на България няма антитела срещу този вирус. Лечението на този вирус е свързан с повишаване на имунната система. В САЩ имат проблем с един нов вирус "Швейцария". Засега няма данни този вирус да бъде опасен за Европа, обясни академикът.

От България и Русия идват най-големите митологеми за противогрипните ваксини. Били причинявали различни проблеми и всякакви такива неща. Тези ваксини се нуждаят от 20 дни, за да започнат да действат. Другото е прилагане на имуностимулатори. Не на последно място разбира се хигиенни навици. Топли крака, избягване на простудата, разнообразна храна, спортуване на открито. Когато бъде обявена грипната епидемия, да не се посещават масови мероприятия. Лечението на грипа трябва да комплексно, препоръча акад. Ангелов.

Вирусът "Тексас" удари за първи път през 2012 година. От тогава той набира сила и се оказа, че голяма част от населението няма имунитет. В момента той върлува и ни е най-опасния враг. Естествено е, че трябва да очакваме жертви. Особено сред хората над 65-годишна възраст и сред хората с хронични дихателни и сърдечни проблеми. Все още не е късно за ваксини, ако имате късмет и зависи как се развива грипа, може да се предпазите, поясни вирусологът.

Водещи новини

Още новини