С изключение на "Офицерския плаж" във Варна, водите във всички останали зони за къпане по родното Черноморие не са опасни за здравето на населението.
В това са категорични от Здравното министерство, откъдето посочват, че независимо от обилните валежи през последните дни, качеството на водите за къпане у нас отговаря не само на задължителните, но в по-голямата част от случаите и на строго препоръчителните европейски изисквания.
От ведомството добавят, че не са давали препоръки за имунизация и категорично отхвърлят необходимостта туристите, на които предстои да посетят морето, да се ваксинират срещу хепатит А.
До настоящия момент единствено при извършен анализ на водата в „Офицерския плаж" във Варна е констатирано надвишаване на нормите, поради което Регионалната здравна инспекция е наложила временна забрана за къпане. При подобряване на качеството на водите, къпането в тази зона отново ще бъде разрешено, посочват от ведомството. Оттам отбелязват, че при въпросния плаж и друг път са констатирани проблеми с качеството на водите. Причината за това била във вливането на канал, който събирал дъждовни води от вилни зони около града, както и нерегламентирано включени битови отпадъчни води. Проблемът е поставян многократно на вниманието на институциите във Варна, но все още не е решен.
Водата във всички зони се проверява минимум два пъти месечно, а при извънредни ситуации и по-често. Последните анализи показват, че, с изключение на „Офицерския плаж", къпането във всички други не представлява риск за здравето на населението и на туристите, летуващи на българското Черноморие. Взети са проби и от съседните зони за къпане в района на морската ни столица. Оказва се, че и там водите не са опасни за хората.
От министерството добавят, че до Регионалните здравни инспекции в Добрич, Варна и Бургас са изпратени специфични указания за предприемане на действия при евентуален риск, свързан с влошаване качеството на водите.