Всеки втори ученик у нас е с гръбначно изкривяване

Getty Images/Guliver
share

Профилактични прегледи сред учениците от 1 до 4 клас в училищата на територията на община Благоевград стартират от 3 октомври. Инициативата е на преподавателите от катедра „Спорт и кинезитерпаия" към ЮЗУ „Неофит Рилски" - доц. Павлова и докторант Стаменка Митова.

„Статистиката сочи, че всеки втори ученик в България има гръбначно изкривяване. Изследване, направено в София, показва, че 60% от първокласниците имат постурални нарушения", посочи доц. Павлова.

„Липсата на училищни лекари, които да следят проблемите при децата, се оказа крайно неблагоприятно за зачестилите постурални проблеми", подчерта Павлова. Тя добави, че последиците от гръбначните изкривявания се отразяват изключително негативно върху целия организъм, особено върху дихателната и сърдечно-съдовата система, пише "Дарик".

Най-уязвими са децата в начална училищна възраст. Най-честите причини за появата на гръбначни изкривявания е неправилното седене на чина или стола, продължителното заседяване пред компютъра, носенето на ученическа чанта на едното рамо и на последно място обездвижването. Децата с късогледство също са податливи да развиват изкривяване на гръбначния стълб.

„Прилагането на скринингово изследване е от голямо значение за ранното откриване на гръбначните деформации", добави доц. Попова.

„Родителите на учениците, които ще бъдат обхванати в изследванията, ще попълнят декларация, в която да дадат своето съгласие децата им да вземат участие в тези прегледи. Децата, при които се установят по-големи отклонения, ще бъдат насочени към специалисти ортопеди", поясни Стаменка Митова.

Водещи новини

Още новини