Присаждане на костен мозък спаси двама носители на вируса ХИВ, предаде Нюзру.
Поразителното достижение бе представено от лекарите в Бостън, в щата Масачузетс, Тимъти Хенрих и Даниел Курицек на семинар в столицата на Малайзия Куала Лумпур. Медиците са присадили костен мозък на своите пациенти. Анализите са показали, че когато стволовите клетки са били заменени със стволовите клетки на от донора и следите от инфекцията са започнали да изчезват. Единият от заразените е престанал да приема лекарствата преди 15 седмици, а другият - преди 7.
Учените обаче се отнасят скептично към успеха си. Те предполагат, че вирусът може да бъде открит например в мозъка или стомаха. И дори той да не се появи отново трансплантацията на костен мозък не е достъпна за всички. Вероятността за смъртен случай при такава операция достига до 20%, като пациентите трябва да приемат потискащи имунната система препарати.
Тази година голям пробив е постигнат в борбата със СПИН, отбелязва агенцията. През март в Мисисипи за пръв път бе излекувано двугодишно момиченце, заразено с опасната болест от родителите си. Няколко седмици по-късно в Париж учени приложиха същата терапия и постигнаха подобряването на състоянието на 14 пациенти.
Известен е и случаят с Берлинския пациент, на когото през 2006 г. са били присадени стволови клетки от носител на генетична мутация. "Делта-32 CCR5" превръща клетките на практика неуязвими за откритите типове на ХИВ.
Костен мозък спаси двама от ХИВ
- 04.07.2013 | 13:44
- 1857