Климатични промени: спор между богати и бедни страни за 1300 милиарда долара

Pixabay
share

Конференцията за климата в Баку е напът да завърши с провал. Десетки слаборазвити страни и островни държави от Тихия океан демонстративно напуснаха заседателната зала. Бедните страни отхвърлиха предложението за двойно увеличение на сумата за борба с климатичните промени. Според тях предвидените средства не са достатъчни и трябва да се гарантират 1300 милиарда долара в следващите 10 години. Те обявиха, че не се взимат предвид исканията им за достатъчно финансиране на проектите за защита от климатичните промени. Конференцията трябваше да завърши в петък, но продължи и днес. Въпреки това, съществува реална заплаха двете седмици преговори да завършат без общо споразумение. Повече от 200 държави участват на форума, организиран от ООН. 

Както и на предишните срещи основните спорове са за пари. Богатите държави искат да увеличат годишните вложения от 100 на 250 милиарда долара. За бедните това е значително по-малко от реалната цена на проектите за борба с емисиите на парникови газове и употребата на пластмаси, пише "Нова телевизия".

Президентът с добри новини от Баку: България гледа в бъдещето: не само пренос на газ, но и на зелен водород

"Групата на най-неразвитите страни призова за спиране на заседанията. Нашите виждания бяха отхвърлени. Тридесет и девет държави от Алианса на малките островни страни се присъединиха към протеста. Искаме в споразумението да има конкретни параметри за нашите страни. Искаме да бъдат заложени амбициозни цели", заяви Евънс Давие Енджева, председател на Сдружението на най-неразвитите страни.

Според директора на Коалицията на държавите с дъждовни гори - Кевин Конрад, всички разбират че най-малко развитите страни са най-уязвими. „Но те настояват за твърди фиксирани суми, записани за тях. Това предизвиква съпротива от развиващите се страни. Най-малко развитите искат 30 процента от всички пари сам за тях", обясни Конрад.

Водещи новини

Още новини