Относно вятърните централи в Черно море: има рискове при всяка индустриална дейност, въглищните централи тровят въздуха, “Лукойл” - също. При офшорния вятър има поне две десетилетия опит с анализирани рискове. Това обясни в интервю за бТВ Мартин Владимиров - директор на програма “Енергетика и климат” в Центъра за изследване на демокрацията.
"Съществува риск от вибрации, които да прогонят рибата, която обитава тези зони. Постаментите могат да бъдат обелчени с въздушни възглавници, които изолират тези вибрации. По-малко от шест месеца след започване на функционирането, рибните пасажи се завръщат. Всички инвеститори в офшорна вятърна енергия заделят част от приходите си така, че местните общности да се адаптират. Не е само бизнес за определени компании, които искат да правят пари тук, става въпрос за създаване на фабрики", добави той.
По думите му за всеки мегават инсталирана мощност се създава едно работно място. "Лесният потенциал е в Българското Черноморието. Цената на вятърната енергия е около 90-95 евро/мегават час, малко под средните цени на електроенергия", сметна Владимиров, като направи сравнение с въглищния ток, който излиза 200 евро за мегават/час.
"Вятърът ще ограничи нуждата от базови мощности", каза още той и изрази надежда ПАВЕЦ “Чаира” да се оправи по-скоро.